|
لینک کوتاه کپی شد

کشف یک سیاره فراخورشیدی پوشیده از آب

دانشمندان یک سیاره فراخورشیدی مملو از اقیانوس‌ کشف کردند. این سیاره که ۱۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، احتمالا مانند زمین سنگی است و یک لایه ضخیم آب روی سطح آن را پوشانده است.

کشف یک سیاره فراخورشیدی پوشیده از آب

یک گروه بین‌ المللی از اخترشناسان، از کشف یک سیاره فراخورشیدی خبر دادند که احتمالا پوشیده از اقیانوس است. این سیاره در یک منظومه دوتایی در فاصله ۱۰۰ سال نوری از زمین، به دور ستاره‌ ای می‌ چرخد و در صورت تایید شدن می‌ تواند یک هدف جدید و وسوسه‌ انگیز برای جستجوی حیات بیگانه باشد.

این سیاره فراخورشیدی موسوم به “TOI-1452b”، از نظر اندازه و جرم کمی بزرگتر از زمین است و در منطقه قابل سکونت ستارۀ خود قرار دارد؛ این بدان معناست که این سیاره در منطقه طلایی منظومه ستاره میزبان خود قرار دارد و روی سطح آن ممکن است آب مایع وجود داشته باشد.

“چارلز کادیو”، دانشجوی مقطع دکتری “دانشگاه مونترآل” (UdeM) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این سیاره یکی از بهترین گزینه‌ ها برای سیاره اقیانوسی است که ما تا به امروز پیدا کرده‌ ایم. شعاع و جرم آن، چگالی بسیار کمتری را نسبت به سیاره‌ ای مانند زمین که از فلز و سنگ تشکیل شده است، نشان می‌ دهد.

احتمال می‌ رود که این سیاره نیز مانند زمین، سنگی باشد، اما بسیار مرطوب‌ تر است. بررسی‌ های این گروه پژوهشی نشان می‌ دهند که این سیاره ممکن است از ۳۰ درصد آب تشکیل شده باشد.

این گروه پژوهشی، سرنخ‌ هایی از وجود این سیاره فراخورشیدی را در داده‌ های جمع‌ آوری‌شده توسط “ماهواره نقشه‌ بردار فراخورشیدی گذران” یا “تس” (TESS) کشف کردند. سپس با استفاده از دستگاهی که به “رصدخانه مونت مگانتیک” (OMM) متصل است، به اطلاعات بیشتری از این سیاره بدست آوردند.

“رنه دویون”، استاد دانشگاه مونترآل و از پژوهشگران این پروژه گفت: «ما اکنون امیدواریم که با استفاده از تلسکوپ جیمز وب به این سیاره نگاهی بیندازیم. به محض این که بتوانیم، زمانی را برای استفاده از تلسکوپ جیمز وب رزرو می‌ کنیم تا به بررسی این دنیای عجیب و شگفت‌انگیز بپردازیم.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Astronomical Journal منتشر شده است.

شناسه خبر: ۹۴۳۰۹

ارسال نظر

پربازدیدترین

Additionally, paste this code immediately after the opening tag: