|
| کد مطلب: ۹۲۶۵۳
لینک کوتاه کپی شد

چرا نام داروها طولانی و پیچیده است؟

همه داروهای تجویز شده از یک نامگذاری استاندارد پیروی می‌کنند که توضیح می‌دهد دارو از چه چیزی ساخته شده و چگونه عمل می‌کند.

چرا نام داروها طولانی و پیچیده است؟

تا زمانی که یک ترکیب دارویی دارای علامت تجاری نباشد، شرکت‌های دارویی برای داروهایی که می‌فروشند، یک نام تجاری اختصاصی انتخاب می‌کنند. به‌طور معمول نام تجاری مربوط به شرایطی است که دارو برای درمان در نظر گرفته شده است و یادآوری آن برای ارائه‌دهندگان و بیماران آسان است اما از یک دستورالعمل نامگذاری استاندارد پیروی نمی‌کند. به‌عنوان مثال، داروی لوپرسور( Lopressor) به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

فرآیند نامگذاری شناخته شده در سطح جهانی، ترفند نامگذاری گیج‌کننده را قابل کنترل‌تر می‌کند. این امر به جامعه پزشکی کمک می‌کند تا با ارائه یک نام استاندارد و منحصر به‌فرد که منعکس‌کننده هر ماده فعال در دارو باشد، به‌راحتی داروهای جدید تأیید شده را بیاموزد و طبقه‌بندی کند وخطاهای تجویز را کاهش دهد.

به‌عنوان مثال، چندین داروی دیابت نوع ۲ در یک دسته قرار می‌گیرند که آگونیست‌های گیرنده پپتید-۱ شبه گلوکاگون (GLP-۱) نامیده می‌شوند. اگرچه همه داروهای این دسته دارای نام‌های تجاری متفاوتی هستند اما هر یک از نسخه‌های عمومی به پسوند «-تاید» ختم می‌شود.

نام داروهای ژنریک چگونه تعیین می‌شود؟

فرآیند نامگذاری زمانی شروع می‌شود که یک شرکت دارویی درخواستی را با نام ژنریک پیشنهادی (معادل یک محصول با نام تجاری، در دوز، قدرت، مسیر مدیریت، کیفیت، عملکرد و استفاده مورد نظر است) به شورای اسامی مصوب ایالات‌متحده ارائه کند. هنگامی که یک نام توسط شورای اسامی مصوب و شرکت دارو مورد توافق قرار گرفت به گروه متخصص نام‌های غیراختصاصی بین‌المللی پیشنهاد می‌شود. این گروه تخصصی که توسط سازمان بهداشت جهانی حمایت می‌شود، متشکل از متخصصان جهانی است که نماینده علوم دارویی، شیمیایی، داروشناسی و بیوشیمیایی هستند.

همچنین برخی از داروهای عمومی ممکن است با اهداف مختلفی در بدن کار کنند و برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار گیرند. به‌عنوان مثال، داروهای با ریشه «-افیل»، مانند تادالافیل (سیالیس)، سیدنافیل (ویاگرا) و واردنافیل (لویترا) متعلق به یک دسته از داروهایی هستند که عضله را شل و رگ‌های خونی را گشاد می‌کنند و می‌توان از آنها برای درمان فشار خون شریانی ریوی، نوع خاصی از فشار خون بالا که بر شریان‌های قلب و ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، استفاده کرد.

همانطور که می‌توانید حدس بزنید، برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ماه‌ها و سال‌های بی‌شماری طول می‌کشد تا این فرآیند نامگذاری را یاد بگیرند و بفهمند.البته منابع متعددی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا ترفند نامگذاری دارو را یاد بگیرید. اگر در مورد نحوه عملکرد دارو یا استفاده از آن سؤالی دارید از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا داروساز خود  به‌صورت حضوری یا تلفنی بپرسید.

ارسال نظر

پربازدیدترین