|
| کد مطلب: ۱۱۲۳۱۰
لینک کوتاه کپی شد

درخواست وضع قانون برای هوش مصنوعی | خطر بزرگ برای از دست رفتن برخی مشاغل

حضور سم آلتمن، مدیرعامل شرکت OpenAI به‌عنوان خالق پلتفرم مشهور هوش مصنوعی ChatGPT در کنگره آمریکا این روزها حسابی جنجالی بوده است.

درخواست وضع قانون برای هوش مصنوعی | خطر بزرگ برای از دست رفتن برخی مشاغل
منبع: همشهری |

روز سه‌شنبه آلتمن به‌عنوان چهره مشهور در دنیای فناوری به میان سیاستمداران آمریکایی رفت تا به سؤال‌های آنها درباره هوش مصنوعی و تهدیدهای آن برای آینده پاسخ دهد.

مدیرعامل OpenAI که در حضور یک کمیته از مجلس سنا شهادت می‌داد از قانونگذاران آمریکایی خواسته است که برای صنعت هوش مصنوعی قانون وضع کنند.

طی ماه‌های گذشته چندین سرویس هوش‌مصنوعی جدید معرفی شده و تقریبا دیگر روزی نیست که صحبت از این فناوری به میان نیاید.

در جلسه کنگره، سناتور «ریچارد بلومنتال» که ریاست این نشست را بر عهده داشت، جلسه را با ویدئویی آغاز کرد که با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی از خود او ساخته شده بود. در ادامه، «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، در صحبت‌های آغازین خود گفت: معتقدیم مزایای ابزارهایی که تاکنون پیاده‌سازی کرده‌ایم، بسیار بیشتر از معایب آن است؛ اما فکر می‌کنیم که مداخله قانونی از سوی دولت برای کاهش ریسک‌های فزاینده این مدل‌های قدرتمند حیاتی خواهد بود.

آلتمن اعلام کرده که باید یک آژانس جدید برای صدور مجوز کار شرکت‌های هوش مصنوعی تشکیل شود.

نهادی برای کنترل هوش مصنوعی

ایجاد نهادی تازه برای کنترل صنعت هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین ایده‌های مطرح‌شده در این جلسه بود. آلتمن پیشنهاد داد که این نهاد اختیارات مختلفی داشته باشد و به شرکت‌ها برای فعالیت و عرضه محصولات مختلف مجوز دهد یا مجوز آنها را باطل کند. او با ابراز نگرانی درباره وضعیت فعلی گفت: صنعت هوش مصنوعی می‌تواند آسیب‌های بزرگی به جهان وارد کند. گری مارکوس که به‌عنوان محقق هوش مصنوعی از دانشگاه نیویورک در این جلسه حضور داشت، گفت دولت می‌تواند نهادی شبیه به سازمان غذا و دارو (FDA) ایجاد کند تا با بررسی سطح ایمنی محصولات هوش مصنوعی، پیش از عرضه آنها تصمیم بگیرد که یک محصول می‌تواند در دسترس عموم قرار بگیرد یا خیر.

نیاز به شفافیت

کریستینا مونتگومری، مدیر بخش حریم خصوصی IBM که دیگر مهمان این جلسه بود، درباره نیاز به شفافیت در صنعت هوش مصنوعی صحبت کرد. او گفت کاربران باید بدانند که چه زمانی درحال صحبت با هوش مصنوعی هستند. او همچنین گفت شرکت‌ها باید مسئول عرضه ابزارهایی باشند که با کمک هوش مصنوعی در مباحثی مثل انتخابات اطلاعات نادرست نشر می‌دهند. او چندین پیشنهاد برای چگونگی اعمال مقررات بر این صنعت توسط یک سازمان جدید ارائه کرد که کار آن ازجمله اعطا یا سلب مجوز کار شرکت‌های هوش مصنوعی خواهد بود.

خطر برای مشاغل

مدیرعامل OpenAI همچنین به تأثیری که هوش مصنوعی ممکن است بر اقتصاد بگذارد اذعان کرد؛ ازجمله این احتمال که فناوری هوش مصنوعی بتواند جایگزین برخی مشاغل شود که باعث بیکاری در برخی کسب‌وکارهای خاص خواهد شد.

او گفت: «هوش مصنوعی بر مشاغل اثر خواهد گذاشت. ما سعی داریم که در این مورد خیلی صریح سخن بگوییم.»

برخی از سناتورها در این جلسه استدلال کردند که قوانین جدیدی برای تسهیل شکایت مردم از OpenAI لازم است.

آلتمن به قانونگذاران گفت که نگران تأثیر احتمالی هوش مصنوعی بر دمکراسی است و اینکه چگونه می‌توان از آن برای ارسال اطلاعات نادرست هدفمند در طول انتخابات استفاده کرد.

ارسال نظر

پربازدیدترین