|

با چرب‌زبانی عکس‌های خصوصی‌ام را گرفت

کد مطلب : 80028

سرگرد سمانه مهربانی، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در یادداشتی نوشت؛ وقتی عشق اینترنتی کار دست دختر نوجوان داد.
افسر پرونده به مرد میانسالی که دستبند بر دست گوشه اتاق روی نیمکت نشسته اشاره می‌کند و می‌گوید: به زودی شاکی پرونده این مرد به همراه همسر و دخترش از راه می‌رسند. فکر کنم بهتر است که با دختر خانواده صحبت کنید تا کامل در جریان پرونده و آشنایی وی با این مرد قرار بگیرید.
چند دقیقه بعد دختر جوان به همراه والدینش وارد دایره مبارزه با جرائم اخلاقی پلیس فتا شدند. از ظاهر هر سه نفر مشخص بود که از قشر مرفه جامعه هستند. دوست داشتم هر چه زودتر پای صحبت آنها بنشینم و علت رابطه این خانواده را با این مرد میانسال پیدا کنم.
بعد از اینکه افسر پرونده مرا به آنها معرفی کرد دختر جوان کنارم نشست و گفت: مقصر همه این اتفاقات خودم هستم. من 15 سال دارم و از وقتی پدرم گوشی مورد علاقه‌ام را برایم تهیه کرد شبانه روز مثل همه هم سن و سالانم دنبال تفریح و سرگرمی و وقت‌گذرانی درشبکه‌های اجتماعی بودم. در یکی از همین شبکه‌های اجتماعی فردی به من پیشنهاد دوستی داد. پروفایلش را دیدم و از مشخصات و تصاویری که از خودش در پیج شخصی‌اش قرار داده بود خوشم آمد و به همین دلیل پیشنهادش را قبول کردم.
ظرف مدت کوتاهی با چرب زبانی مرا به خودش وابسته کرد و طوری اعتماد مرا جلب کرد که تعدادی از عکس‌های خصوصی‌ام را برایش ارسال کردم و دقیقا از وقتی موفق شد عکس‌هایم را بدست بیاورد دردسرهای من شروع شد.
علاوه بر تصاویر اطلاعات شخصی زیادی از خود و خانواده‌ام در اختیار او گذاشته بودم. با توجه به اطلاعات و مستنداتی که از من داشت شروع به تهدید و اخاذی کرد و از من می‌خواست تا هر چند روز یک بار مبلغی را به حسابش واریز کنم وگرنه خانواده‌ام را در جریان ارتباط‌مان قرار می‌دهد.
بعد از مدتی از من خواست تا علاوه بر پول از نزدیک هم با او ملاقات داشته باشم. با وجود ترس از واکنش والدینم تصمیم گرفتم موضوع اخاذی را با آنها درمیان بگذارم و اجازه ندهم ماجرای اشتباهم از این پیچیده‌تر شود. بعد از صحبت با والدینم به پلیس فتا آمدیم. پلیس موفق شد هویت واقعی فرد مزاحم را شناسایی کند. این مرد میانسال با اطلاعات و تصاویر ساختگی اقدام به راه‌اندازی پیج شخصی به اسم یک جوان بیست ساله کرده بود و من هم، همه حرف‌هایش را باور کردم و حالا متوجه شدم فریب یک آدم علاف و بیکار را خوردم که هم سن پدرم است.
خوشحالم که موضوع را به موقع با خانواده‌ام در میان گذاشتم. خدا می‌داند اگر باز هم تسلیم خواسته‌هایش می‌شدم چه بلایی به سرم می‌آمد. در حال حاضر هم متهم با دستور مقام قضایی برای شناسایی سایر قربانیان احتمالی در اختیار پلیس فتا است. البته امیدوارم من اولین و آخرین فردی باشم که این مرد فریبش داده است.

نظریه کارشناس

- برخلاف تصور افراد فضای مجازی بسیار خطرناک‌تر از دنیای واقعی است ولی اکثر افراد با توجه به اینکه در محیط امن و آرام خانه خود می‌نشینند و خیلی راحت با دیگران در ارتباط قرار می‌گیرند دچار این سوءتفاهم می‌شوند که خطری از جانب این دنیای مجازی متوجه آنها نیست.
- شما در فضای مجازی با دنیایی از هویت‌های جعلی و پروفایل‌های جذاب و بی‌نقص روبرو هستید که پس از جلب اعتماد و علاقه شما نقطه ضعف‌های لازم برای تهدید و اخاذی از شما را بدست می‌آورند.
- با نوجوان خود در خصوص آسیب‌های فضای مجازی صحبت کنید و به او اطمینان دهید در صورتی که به اقتضای ویژگی‌های سنی خود دچار لغزش و اشتباه شود برای جبران اشتباهاتش به عنوان والدین در کنار او هستید و نیازی نیست به خاطر ترس از شما در چرخه باطل اشتباهات گرفتار شود.
- به عنوان والدینی مسئول و دلسوز همواره مطالعه کنید و دانش خود را درباره ویژگی‌های بلوغ و نوجوانی افزایش دهید تا بتوانید همین دانستنی‌ها را به فرزند خود نیز منتقل نمایید و آسیب‌ها و مشکلات این دوران از رشد را برای خود و فرزندتان به حداقل برسانید.
- در صورت مشاهده هرگونه تخلف و ارتکاب جرم در فضای مجازی مراتب را با کارشناسان ما در پلیس فتا درمیان بگذارید و یاریگر پلیس در مقابله با جرائم سایبری باشید.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین