|
| کد مطلب: ۹۲۶۴۲
لینک کوتاه کپی شد

برای نخستین بار در ۱۰۰ سال گذشته؛

صندلی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خالی ماند!

در رویدادی که از ۱۰۰ سال گذشته تا امروز بی‌سابقه بوده، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نخستین جلسه خود در سال جدید، برای تعیین رئیس مجلس به توافق نرسیدند.

صندلی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خالی ماند!
منبع: ایسنا |

به گزارش خبرگزاری رویترز، کوین مک‌کارتی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گزینه اصلی حزبش برای ریاست این مجلس است، اما حدود ۲۰ نماینده جمهوری‌خواه تندرو، با مواضع میانه‌رو مک‌کارتی در زمان ریاست نانسی‌پلوسی (دموکرات) بر این مجلس مخالف بوده و او را گزینه خوبی برای رهبری اکثریت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نمی‌دانند.

مک‌کارتی برای ریاست این مجلس به دست‌کم ۲۱۸ رای نیاز داشت، اما در سه دور رای‌گیری روز سه‌شنبه، نتوانست آرای لازم را به دست آورد. با پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر سال گذشته، اکنون ۲۲۲ جمهوری‌خواه و ۲۱۳ دموکرات در این مجلس نمایندگان حضور دارند.

پس از آنکه در سه دور رای‌گیری توافقی برای انتخاب ریاست مجلس نمایندگان حاصل نشد، قرار شد که امروز (چهارشنبه) جلسه‌ای دیگر برگزار شود.

مک‌کارتی هنوز هم قصد عقب‌نشینی ندارد و گفته که به نتایج امیدوار است.

از طرفی، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم اعلام کرده که قصد ندارد در این مناقشه دخالت کند و آن را به اعضای این مجلس سپرده است.

بر خلاف اختلافی که میان جمهوری‌خواهان به وجود آمده، در رای‌گیری روز گدشته همه دموکرات‌ها به «هاکیم جفریز» رای دادند.

اینکه حزبی که اکثریت را در دست دارد، نتواند در نخستین جلسه مجلس نمایندگان رئیس این مجلس را انتخاب کند، در ۱۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

ارسال نظر

پربازدیدترین