|

روسیه صادرات گاز به فنلاند را متوقف کرد

گازپروم اکسپورت روز جمعه اعلام کرد جریان گاز به دلیل این که گازوم به مقررات جدید روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل عمل نکرده است، قطع خواهد شد.

کد مطلب : 88755

ایسنا نوشت: شرکت گازپروم اکسپورت به دلیل تحریم‌هایی که علیه روسیه بر سر حمله به اوکراین وضع شده است، از کشور‌های اروپایی خواسته است پول واردات گاز را به روبل پرداخت کنند، اما فنلاند حاضر نشد چنین کاری را انجام دهد.

شرکت گازگرید فنلاند در بیانیه‌ای اعلام کرد واردات گاز از نقطه ورودی ایماترا متوقف شده است. ایماترا نقطه ورودی برای گاز روسیه به فنلاند است.

شرکت دولتی گازوم فنلاند که عمده فروش گاز است، روز جمعه اعلام کرده بود گازپروم هشدار داده است جریان گاز از صبح شنبه متوقف خواهد شد.

گازوم روز شنبه تایید کرد جریان گاز متوقف شده است. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد عرضه گاز طبیعی روسیه به فنلاند تحت قرارداد تامین گازوم، قطع شده است. از روز جاری، در طول فصل تابستان گازوم تامین گاز طبیعی برای مشتریانش را از طریق منابع دیگری از طریق خط لوله بالتیک کانتکتور انجام می‌دهد. بالتیک کانکتور فنلاند را به شبکه گاز استونی، همسایه این کشور وصل می‌کند.

عمده گاز مورد استفاده در فنلاند از روسیه می‌آید، اما گاز تنها حدود پنج درصد از مصرف انرژی سالانه این کشور را تشکیل می‌دهد.

اکثر قرارداد‌های تامین اروپایی به یورو یا دلار بوده‌اند و مسکو پیش از این عرضه گاز به بلغارستان و لهستان را پس از مخالفت این کشور‌ها با شرایط جدید پرداخت پول گاز، قطع کرد.

گازوم، دولت فنلاند و شرکت‌های مصرف کنده گاز در فنلاند اعلام کرده‌اند برای قطع عرضه گاز روسیه آماده شده‌اند و این کشور می‌تواند بدون گاز روسیه، دوام بیاورد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین