|

فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ در روسیه فیلتر شدند

کد مطلب : 87959

درپی مجاز شدن ترویج خشونت در اینستاگرام و فیس‌بوک علیه روس‌ها، مقامات این کشور فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ را مسدود کردند.

سازمان فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه «روسکماندزور» اعلام کرد که اینستاگرام را ۱۴ مارس در روسیه مسدود می‌کند. این سازمان به کاربران دو روز فرصت داد تا عکس‌ها و فیلم‌های خود را به پلتفرم‌های دیگر منتقل کنند.

به گزارش آیند به نقل از یورونیوز، رسانه‌های روسی امروز (جمعه) گزارش دادند که مقامات این کشور پس از این‌که خشونت در اینستاگرام و فیس‌بوک علیه مقامات و نظامیان روسیه در برخی کشور‌ها مجاز شد، به دنبال اتخاذ سیاستی علیه این شبکه اجتماعی آمریکایی هستند.

سرویس فدرال برای نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی (Roskomnadzor)، آژانس اجرایی فدرال روسیه است که مسئول نظارت، کنترل و سانسور رسانه‌های جمعی روسیه است.

دادستانی روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «مطابق با قانون فدرال در مورد مقابله با فعالیت‌های افراطی، دفتر دادستانی کل روسیه درخواستی را برای معرفی «متا پلتفرمز» (Meta Platforms) به عنوان یک سازمان افراطی و ممنوعیت فعالیت آن در قلمرو فدراسیون روسیه به دادگاه ارائه کرده است.»

پس از انتشار این خبر «الکساندر خنشتاین» رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی دومای روسیه گفت که با این حال، سرویس پیام رسان واتس‌اپ تحت تأثیر هیچ گونه فیلتری قرار نخواهد گرفت. این در حالی است که سرگئی بویارسکی، معاون کمیته سیاست اطلاعات دوما، پیشتر پیشنهاد داده بود که تمامی سرویس‌های متعلق به متا در روسیه مسدود شوند.

خبرگزاری روسی اینترفاکس اعلام کرد که پیام رسان واتس‌اپ به این دلیل که یه وسیله ارتباطی است نه یک شبکه اجتماعی، نیاز به فیلتر آن نیست.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این رویترز با دسترسی به ایمیل‌های داخلی شرکت «متا» فاش کرد که شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام به کاربران اجازه داده است تا پیام‌ها و درخواست‌ها برای اقدامات خشونت آمیز علیه شهروندان و سربازان روسیه را مسدود نکنند.

در ایمیل به مدیران محتوای این شرکت آمده است، همچنین به صورت موقت پست‌هایی که خواستار مرگ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس است، حذف نشوند. این شرکت، علت این تغییرات در سیاست‌های خود را عملیات نظامی روسیه در اوکراین عنوان کرده است.

بر اساس این ایمیل سازمانی، تغییرات سیاست شرکت متا برای درخواست خشونت علیه سربازان روسی برای کاربران در ارمنستان، جمهوری آذربایجان، استونی، گرجستان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین اعمال می‌شود.

سخنگوی شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام در بیانیه‌ای، مجاز شدن درخواست خشونت علیه ارتش روسیه را تأیید و اعلام کرد، اما چنین درخواست‌هایی علیه غیرنظامیان همچنان ممنوع خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین