|
| کد مطلب: ۹۴۴۰۷
لینک کوتاه کپی شد

لو رفتن سوالات کنکور بسیار ساده تر از آن است که سازمان سنجش و وزارت ارتباطا ت فکر می کنند!

قطع ارتباطات با هدف عدم دسترسی فروشندگان و خریداران سوالات کنکور انجام شد. اما سوالات کنکور در دقایق اولیه آزمون در برخی کانال‌ها منتشر شد.

منبع: دنیای اقتصاد |

 بر اساس تحقیقات «دنیای اقتصاد»، فروشندگان قبل از کنکور توافقات خود را با خریداران قطعی کرده و با دریافت درصدی از مبلغ، قرارداد معامله منعقد می‌شود. پس از آن خریداران که همان دانش‌آموزان امروز و دانشجویان فردا هستند، باید تجهیزات حرفه‌ای را که شامل هندزفری‌های ظریف و نامرئی می‌شود، خریداری کنند. بعضی از هندزفری‌ها چنان کوچک است که داخل گوش جاساز می‌شود. مدل‌های ویزاکارت، طرح ماسک یا پاک‌کن در بازار ویژه معامله می‌شود که قیمت آن از ۶ تا ۹ میلیون نوسان دارد. فروشندگان تاکید دارند که قبل از خرید با آنها مشورت شود.

 

مرحله بعد، معرفی رابط میان خریدار و فروشنده است. این فرد قرار است پاسخ‌نامه را از فروشنده دریافت کند و با برقراری تماس، جواب‌ها را یکی یکی در گوش خریدار بخواند. پاسخ‌هایی که همه تستی است.

 

سوالات به دو شیوه به دست فروشندگان می‌رسد، شیوه اول ساعاتی قبل از شروع کنکور است. یعنی زمانی که سوالات مهر و موم است و احتمالا همچنان در چاپخانه یا سازمان سنجش است و در گونه دوم، هم‌زمان با شروع آزمون عکس‌ دفترچه‌ها از حوزه‌ها به دست فروشندگان می‌رسد. در هر دو صورت تیم فروشندگان با سرعت تست‌ می‌زنند و به دست رابطان خریدار می‌رسانند. سازمان سنجش برای قطع این ارتباط، اینترنت را قطع کرد تا دست خریدار و فروشنده را در پوست گردو بگذارد، اما این اتفاق رخ نداد.

 

یک کارشناس آی‌تی، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، می‌گوید: «از نظر فنی با داشتن گوشی موبایل حتی در شرایط قطعی اینترنت امکان مبادله عکس وجود دارد. در گوشی‌های آی‌فون، از طریق فایل شرینگ (fill sharing)‌ امکان مبادله عکس و فایل از طریق بلوتوث وجود دارد. احتمالا فاصله دو فرد باید نزدیک باشد. در این شیوه عکس می‌تواند از روی یک سیستم به سیستم دیگری منتقل شود. این کار در مورد سیستم اندروید ساده‌تر است. این عکس بلوتوث در محلی که اینترنت برقرار است، می‌تواند به هزاران نقطه دورتر برود.» به این صورت که عکس از حوزه امتحانی از طریق بلوتوث به بیرون منتقل می‌شود. فرد دوم احتمالا باید در حوالی حوزه باشد. این فرد با استفاده از اینترنت ثابت که برقرار بود، سوالات را به تیم تست‌زنی رسانده است.

 کارشناس آی‌تی می‌گوید: «در صورت تقویت بلوتوث از طریق کارگزاری یک آنتن، می‌توان برای فاصله طولانی‌تری ارتباط را برقرار کرد.» در روزهایی که دانش‌آموزان نگران وضعیت قطعی اینترنت بودند، کانال‌های فروش سوالات کنکور اعلام کردند: «برای خریداران یک کانفیگ اختصاص می‌دهیم که در صورت قطعی اینترنت، کار می‌کند.»  آقای کارشناس آی‌تی می‌گوید: «احتمالا در این شرایط یک شبکه local را بالا می‌آورند که هیچ ارتباطی به اینترنت نداشته باشد. در این وضعیت می‌توان شبکه‌ای داشت و دسترسی برای افراد مورد نظر را باز کرد. آنجا یک فایل سرور وجود دارد که با IP خاص باز می‌شود و می‌توان از آن برای تبادل اطلاعات استفاده کرد.»  کانفیگ برای رابطان خیلی اهمیت دارد. به این دلیل که آنها باید به پاسخ‌نامه دسترسی داشته باشند.

 

دایگاما نام مستعاری است که یکی از فروشندگان سوالات کنکور را با آن می‌نامیم. او می‌گوید: «رابطان از طریق کانفیگی که در اختیار داشتند، به پاسخ‌ها دسترسی پیدا کردند». توزیع سوالات در سه آزمون تجربی، انسانی و ریاضی بوده که در گروه ریاضی کمترین متقاضی را داشته است. به گفته دایگاما، برای برقراری ارتباط میان رابط و دانش‌آموز، داشتن آنتن کفایت می‌کند. اتفاقی که افتاده است.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین