|
لینک کوتاه کپی شد

افزایش خطر التهاب روده در پی مصرف بی‌رویه این داروها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باعث بیماری التهابی روده (IBD) شود.

افزایش خطر التهاب روده در پی مصرف بی‌رویه این داروها
منبع: خبر آنلاین |

 یک مطالعه جدید بر روی افراد ۴۰ ساله و بالاتر نشان داد که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مربوط به روده (مانند کرون و کولیت اولسراتیو) را یک تا دو سال پس از مصرف افزایش دهند. بر اساس این مطالعات، بیشترین خطر مربوط به دو دسته از آنتی‌بیوتیک‌ها بود: نیترویمیدازول‌ها و فلوروکینولون‌ها؛ که اغلب برای درمان عفونت‌های روده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته محققان، این دارو تمام باکتری‌های موجود در بدن (حتی باکتری‌های مفید) را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و اینگونه نیست که فقط باکتری‌های بیماری‌زا را نابود کند.

تیم مطالعاتی برای این پژوهش از اطلاعات یک پایگاه داده پزشکی ملی در دانمارک از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ استفاده کرد. در این سال‌ها بیش از ۳۶۰۰۰ نفر مبتلا به کولیت و نزدیک به ۱۷۰۰۰ نفر مبتلا به بیماری کرون تشخیص داده شدند. این تیم دریافت که در میان افرادی که آنتی‌بیوتیک مصرف کرده بودند، افراد بین ۱۰ تا ۴۰ سال، ۲۸ درصد بیشتر در معرض ابتلا به IBD بودند.

محققان خاطرنشان کردند که این خطر با هر دوره مصرف آنتی‌بیوتیک افزایش می‌یابد که ۱۱ درصد برای جوانان و ۱۴ درصد برای مسن‌ترها احتمال افزایش خطر وجود دارد.

با این حال، این مطالعه ثابت نمی‌کند که آنتی‌بیوتیک‌ها باعث بیماری التهابی روده می‌شوند، بلکه این یافته‌ها به ما نشان می‌دهند که ارتباطی میان افزایش مصرف آنتی‌بیوتیک و التهابات روده‌ای وجود دارد.

نتایج این مطالعه اخیراً در مجله آنلاین Gut منتشر شد.

شناسه خبر: ۹۴۰۲۴

ارسال نظر

پربازدیدترین