|
لینک کوتاه کپی شد

چگونه لوله یخ زده را باز کنیم؟

با لمس کردن بخش‌های مختلف لوله یا استفاده از دماسنج می‌توان تشخیص داد که کدام نقاط دمای کمتری دارند. علاوه براین، بخش‌های یخ زده لوله ممکن است حجیم شده و در طول لوله ها، قابل تشخیص باشند. همچنین می‌توان با ضربه زده به بخش‌های مختلف لوله متوجه تغییر صدای بخش‌های یخ زده از سایر نقاط شد. در لوله‌های توکار تشخیص محل دقیق یخ زدگی لوله، کار سختی بوده و نیاز به تجهیزات و مهارت کافی دارد.

چگونه لوله یخ زده را باز کنیم؟
منبع: روزیاتو |

رفع یخ زدگی لوله آب با باز کردن شیر آب

یکی از آسان‌ترین و بهترین راهکار‌ها برای باز کردن لوله یخ زده پلاستیکی و فلزی، باز کردن شیر آب است. پس از تشخیص محل یخ زدگی لوله، شیر نزدیک به آن نقطه را باز کنید تا جریان آب به مرور به یخ فشار وارد کرده و آن را آب کند.

یخ زدایی لوله با حوله گرم

حرارت دادن به بخش‌هایی از لوله که دچار یخ زدگی شده اند از دیگر راهکار‌های کاربردی در این زمینه است. برای این منظور می‌توان پارچه‌های حوله‌ای را گرم کرد و چندین مرتبه و به طور مکرر روی لوله قرار داد. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از آب داغ برای انجام اینکار استفاد نکنید، چون تغییر ناگهانی دما منجر به ترکیدگی لوله یخ زده خواهد شد.

رفع یخ زدگی لوله با سشوار

در برخی از مواقع بخاطر زیاد بودن قطر یخ درون لوله، باز کردن آن با پارچه گرم بسیار زمان بر است و کار آسانی نخواهد بود. در این شرایط می‌توان از سشوار استفاده نمود تا مسیر عبور آب در لوله، باز شود. همان طور که اشاره شد، تغییر دما در لوله نباید به صورت ناگهانی باشد و به همین خاطر سشوار را باید حدود ۱۰ سانت از لوله فاصله دهید. علاوه بر این، می‌توان در اتاق یا محل یخ زدگی لوله بخاری روشن کرد تا دمای محیط افزایش پیدا نموده و به مرور لوله یخ زده باز شود.

رفع یخ زدگی لوله با نوار حرارتی

اگر راهکار‌های ارائه شده تا این مرحله چاره ساز نبود، می‌توانید با خرید نوار‌های حرارتی این مشکل را برطرف نمایید. نوار‌های گرمایشی یا حرارتی دارای المنت بوده و می‌توان آن‌ها را به دور لوله یخ زده پیچید و بخش انتهایی آن را به پریز برق متصل نمود. با اتصال نوار به پریز برق به لوله‌های حرارت منتقل شده و به مرور یخ باز خواهد شد.

روش جلوگیری از یخ زدن لوله پلاستیکی و فلزی

– اولین و بهترین راهکار برای جلوگیری از یخ زدگی کنتور و لوله‌های روکار که در فضا‌های بیرونی قرار دارند، پوشاندن روی آن‌ها با الیاف‌های عایق، مانند پشم شیشه است. در صورت عدم دسترسی به پشم شیشه می‌توان از پارچه‌های ضخیم نیز استفاده نمود و روی شیر آب و لوله‌ها و کنتور را به طور کامل پوشاند.

– درب پارکینگ و اتاق‌های داخل حیاط را ببندید تا از ورود هوای سرد به آن‌ها جلوگیری شود. گرم بودن فضای پارکینگ و اتاق یا سرویس بهداشتی‌های موجود در حیاط و فضا‌های بیرونی مانع از دردسر‌های بعدی می‌شود.

– دمای خانه و اتاق‌ها را تا حد مطلوبی افزایش دهید. روشن کردن بخاری و سیستم‌های گرمایشی، باعث گرم شدن دیوار‌ها شده و از یخ زدگی لوله‌های توکار و روکار جلوگیری خواهد کرد.

شناسه خبر: ۹۳۸۰۲

ارسال نظر

پربازدیدترین