|
| کد مطلب: ۹۲۶۱۹
لینک کوتاه کپی شد

کارتل‌هایی که از قاچاق کوکائین به تجارت لیموترش و آواکادو رسیدند

معاون پژوهشی موسسه کادراس با بیان اینکه طی چند دهه گذشته باندهای جنایتکار در آمریکای لاتین تجارت خود را تنوع بخشیدند و دیگر مانند پابلو اسکوبار، بدنام‌ترین قاچاقچی مواد مخدر کلمبایی در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، اقدام به قاچاق مواد مخدر از آمریکای جنوبی به ایالات متحده نمی‌کنند، اظهار کرد: این کارتل‌ها هم‌اکنون تجارت غیرقانونی طلا، قاچاق انسان و تولید سایر مواد مصنوعی (به ویژه فنتانیل) و اخاذی از افرادی که در بازارهای قانونی (مانند آواکادو و لیمو ترش) مشغول به فعالیت هستند، را دنبال می‌کنند. با این حال مواد مخدر همچنان بخش جدایی‌ناپذیر از تجارت‌شان است.

کارتل‌هایی که از قاچاق کوکائین به تجارت لیموترش و آواکادو رسیدند
منبع: ايسنا |

منصور براتی در گفت‌وگو با ایسنا، وی با اشاره به جدیدترین گزارش منتشر شده توسط نشریه «اکونومیست» که به موضوع قاچاق و قیمت هر کیلوگرم کوکائین در نقاط مختلف جهان اشاره کرده، گفت: براساس گزارش دفتر مبارزه با مواد و جرم سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰، تولید جهانی کوکائین به رکورد ۱۹۸۲ تن رسیده است.

معاون پژوهشی موسسه کادراس با بیان اینکه کوکائین بخش مهمی از درآمد باندهای جنایت‌کار را نه به خاطر اعتیادآور بودن بلکه به دلیل سود بالای آن تشکیل می‌دهد، در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین وضعیت قیمت کوکائین توضیح داد و خاطرنشان کرد: تخمین‌ها در مورد قیمت هر کیلوگرم مواد در مکان‌های مختلف متفاوت است.

براتی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ (آخرین سالی که اطلاعات مربوط به این مواد در دسترس بود)، قیمت یک کیلو کوکائین در کلمبیا ۱۴۹۱ دلار تخمین زده شد. در مکزیک قیمت یک کیلو به قیمت عمده فروشی ۱۲ هزار و ۴۳۳ دلار و در الساوادور ۲۸ هزار و ۸۷۳ دلار برآورد شد. با این حال سود واقعی این مواد در خارج از آمریکای لاتین قرار دارد؛ به طوریکه در سال ۲۰۱۹ قیمت یک کیلوگرم کوکائین در آمریکا 69 هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. در چین و هنگ کنگ، جایی که باندهای کلمبیایی به دنبال افزایش حاشیه سود خود در یک دهه آینده هستند، به ترتیب ۶۹ هزار و ۳۸۰ دلار و ۷۵ هزار و ۵۱۰ دلار است. در سال ۲۰۱۷ قیمت هر کیوگرم کوکائین معمولا یک میلیون و ۵۲۲ هزار و ۲۰۷ دلار قیمت داشته است.

ارسال نظر

پربازدیدترین