|

رفع موانع ورود آب به تالاب هامون

کد مطلب : 85145

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بازگشایی موانع ورودی آب به تالاب بین‌المللی هامون با پیگیری‌های محیط زیست به نتیجه رسید.

به گزارش آیند، داود میرشکار افزود: با پیگیری‌های محیط زیست استان سیستان و بلوچستان و با همکاری وزارتخانه‌های دفاع و نیرو موانع ورود آب در مسیرهای منتهی به تالاب هامون حذف شد.

او اظهارداشت: پس از بازدیدهای میدانی و بررسی‌های کارشناسی از مناطق و مسیرهای ورود آب به مجموعه تالاب‌های بین‌المللی هامون و با پیگیری‌های فراسازمانی پس از هماهنگی‌های انجام شده با استاندار سیستان و بلوچستان ورودی‌های آب به هامون صابوری اصلاح و موانع ورود آب در این مسیر حذف شد.

دریاچه و تالاب بین‌المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه کاسپین و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین‌المللی جهان و یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران است. دریاچه و تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌اند. این دریاچه از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هلمند(هیرمند) تشکیل شده و هامون گود زره هم کمی دورتر از این سه قرار گرفته‌ است. این دریاچه‌ها در زمان فراوانی آب به هم می‌پیوندند و دریاچه مشترک هامون، میان افغانستان و ایران را تشکیل می‌دهند.

از سال‌های پایانی دهه ۱۳۷۰ و هم‌زمان با کاهش بارش‌ها و خشکسالی، میزان ورودی آب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون مرتباً کاهش یافته است و خشکی این تالاب مهم را تهدید می‌کند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین