|
| کد مطلب: ۱۱۶۶۰۷
لینک کوتاه کپی شد

پنج خوشمزه همدانی در انتظار ثبت ملی

کارشناس مردم‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی‌، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان از تکمیل شش پرونده میراث ناملموس برای ثبت ملی خبر داد.

پنج خوشمزه همدانی در انتظار ثبت ملی
منبع: ايسنا |

فریبا نعمتی با بیان اینکه از این شش پرونده پنج مورد آن مربوط به خوراک و غذاهای سنتی استان همدان است، افزود: آش سَر نانی‌ و آش آلو مربوط به روستای حیدره قاضی‌خان، آش چغندر ملایر، پتله پلو و حلوا مغزی تویسرکان از جمله خوراک‌هایی هستند که پرونده ثبت آنها به تهران ارسال شده است.

وی با اشاره به اینکه جشن محصول رازیانه در شهرستان رزن نیز منتظر ثبت ملی است، اضافه کرد: این پرونده‌ها منتظر اعلام نظر کارشناسی وزارتخانه است و به‌زودی از آنها در شورای ثبت دفاع خواهیم کرد.

نعمتی با بیان اینکه غذاهای سنتی از جمله میراث ناملموس باارزش هر منطقه است و باید در حفظ آن تلاش کنیم،‌ گفت: به عنوان مثال پتله پلو یکی از غذاهای سنتی استان همدان و به ویژه شهرستان‌ تویسرکان است که در بیشتر میهمانی‌ها و دورهمی‌ها و به مناسبت‌های مختلف به‌ویژه جشن، اعیاد و شب چله طبخ می‌شود.

وی با اشاره به اینکه غذاها و خوراک‌های سنتی ریشه در فرهنگ و باور مردمان هر منطقه دارد، مطرح کرد: پتله در گویش محلی به معنی بلغور است، همدانی‌ها همان گندم خُرد شده اما پخته را پتله گویند و این غذا را با شربت شیره می‌خوردند.

نعمتی اضافه کرد: در روستای حیدره قاضی‌خان نیز به علت اینکه یکی از قطب‌های تولید آلو در استان همدان است، غذایی به نام آش آلو طبخ می‌شود که باز هم ریشه در فرهنگ مردم این روستا دارد.

وی مطرح کرد: حلوا مغزی نیز یک نوع از شیرینی‌های سنتی و محلی شهرستان تویسرکان است که به زودی ثبت ملی می‌شود،‌ علاوه بر این جشن برداشت رازیانه از جمله آیین‌های زیبایی است که پس از برداشت این‌محصول و برای شکرگزاری در شهرستان رزن برگزار می‌شود. 

ارسال نظر

پربازدیدترین