|
| کد مطلب: ۱۱۵۵۳۱
لینک کوتاه کپی شد

600 کیلومتر مربع از خرسون زیر آب رفت

به گفته فرماندار نظامی منطقه خرسون، تقریباً ۶۰۰ کیلومتر مربع از منطقه سیل زده خرسون اوکراین زیر آب رفته است.

600 کیلومتر مربع از خرسون زیر آب رفت

اوکراین برای مقابله با فاجعه انسانی و زیست محیطی ناشی از سیل گسترده در منطقه جنوبی خرسون، خواستار کمک‌های بین‌المللی بیشتر شد.

این سیل پس از خسارت عمده به سد نیروگاه برق آبی کاخوفکا در روز سه شنبه ایجاد شد که حجم عظیمی از آب را به پایین دست منتقل کرد.

تصاویر حاکی از آن است که برخی شهرها و روستاها تقریباً به طور کامل زیر آب رفته‌اند. گفته شده تاکنون سه نفر در این سیل غرق شده‌اند، اگرچه تعداد واقعی می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

وزیر کشور اوکراین گفت ۳۰ شهرک در مناطق تحت کنترل اوکراین و روسیه در منطقه زیر آب رفته و هزاران نفر را مجبور به فرار کرده است.

اوکراین و روسیه یکدیگر را به حمله به سد متهم کردند. کی‌یف می گوید این سد توسط نیروهای روسی برای متوقف کردن حملات متقابل  در جنوب منفجر شده است. روسیه هرگونه دخالت را رد کرده و اوکراین را به خرابکاری در سد به منظور آسیب رساندن به منابع آب کریمه تحت کنترل روسیه و سرپوش گذاشتن بر شکست‌های نظامی متهم کرد.

سیل عظیمی در روستاهای کنار رودخانه دنیپرو پس از تخریب سد کاخوفکا رخ داده است، خانه‌هایی را که در امتداد رودخانه در جنوب قرار دارند غرق کرده و سطح آب را به طور خطرناکی در مناطق شمال کاهش داده است. سد کاخوفکا در منطقه تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین است.

مقامات منطقه خرسون جنوبی در تلگرام اعلام کردند میانگین سطح سیلاب ۵.۶۱ متر است.۶۰۰ کیلومتر مربع از منطقه خرسون دچار سیل شد که ۳۲ درصد آن ساحل راست و ۶۸ درصد ساحل چپ است. در ساحل سمت راست، که تحت کنترل اوکراین است، ۲۰ شهرک زیر آب رفت و اطلاعات اولیه حاکی از آن است که آب وارد ۲۶۲۹ خانه شده است.

پلیس، امدادگران و داوطلبان ۱۹۹۹ نفر را از مناطق آسیب دیده از جمله ۱۴۹۵ نفر در منطقه جزیره کورابل در شهر خرسون تخلیه کرده‌اند. برق و گاز در تعدادی از مناطق قطع شده است، مقامات گفتند که به دلیل جاری شدن سیل، ۱۲۹ پست ترانسفورماتور در خرسون قطع شده است. در یکی از مناطق خرسون ۸۲ پست ترانسفورماتور به طور کامل دچار آبگرفتگی شد. در خرسون تعدادی از چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب نیز دچار سیل گرفتگی شدند.

ارسال نظر

پربازدیدترین