|
| کد مطلب: ۱۱۳۳۸۹
لینک کوتاه کپی شد

یک خوراکی خوشمزه کردی با خرما و کشک

حلوای بگل یا شاتیه که در کردی "به گل " گفته می‌شود یکی از تنقلات خوشمزه کردی و از سوغاتی‌های سنتی استان ایلام است.

یک خوراکی خوشمزه کردی با خرما و کشک
منبع: ایرنا |

حلوای بگل یا حلوای خرما بگل یکی از خوراکی های خوشمزه کردی است که سوغات استان ایلام محسوب می‌شود. 

این حلوا از غذاهای مقوی استان ایلام است که طرز تهیه ساده‌ای دارد و بسیار خوشمزه است. این غذا سرشار از کلسیم است و برای رشد کودکان و تقویت عضلات ورزشکاران مفید است. 

حلوا خرما بگل کالری بسیار بالایی دارد و بسیار مقوی است، به همین دلیل تبدیل به خوراکی همراه به خصوص برای کوهنوردان شده است، برای کوهنوردی و حرکت در مسافت‌های طولانی بدون این که نیاز باشد فضای زیادی صرف حمل خوراکی کنید با یک لقمه از این حلوا می‌تواند تا مدت زیادی انرژی لازم بدن را تامین نمایید.  مصرف این خوراکی در هوای سرد به گرم شدن بدن کمک می‌کند. 

در ترکیب این حلوا از خرما و بگل ( کشک پودر شده )، روغن حیوانی و کنجد سفید استفاده می‌شود. 

دستور تهیه حلوای بگل؛ خوراکی‌ خوشمزه کردی

مواد لازم

کشک محلی خشک و پودر شده تقریبا یک پیمانه

خرما که ازنوع خشک و مضافتی نباشه هسته جداکرده تقریبا نیم کیلو
زعفران و روغن حیوانی به میزان لازم
    

طرز تهیه

خرما را روی حرارت ملایم در روغن حیوانی گرم کنید و هم بزنید تا نرم شود. مخلوط زعفران و کشک را که در کردی بگل می‌گویند به خرما اضافه کنید و مواد را با گوشت کوب له کنید تا خرما و بگل یکدست شوند. 

تابه را از روی حرارت بردارید و بکوبید تا خمیری یکدست داشته باشید. نسبت خرما و بگل در این حلوا کاملا متناسب با ذائقه خودتان است، ولی به طور کلی اگر پر روغن و پر بگل باشد خوشمزه‌تر خواهد شد. 

به گزارش وب گاه بیتوته، در روش دوم برای تهیه حلوا خرما بگل می‌توانید از بگل خیس خورده استفاده کنید. بعد از نرم شدن خرما روی حرارت، بگل خیس خورده را اضافه کرده و با پشت ملاقه مواد را به خورد هم بدهید و سپس حلوا را در دیس کشیده صاف کنید و رویش را با بگل خشک و دانه‌های کنجد تزئین نمایید.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین