|
| کد مطلب: ۱۱۲۹۹۸
لینک کوتاه کپی شد

دره توبیرون کجاست؟

مکان‌هایی اعجاب‌آور و پر و رمز و رازی در ایران وجود دارد که دیدن آن‌ها پر از هیجان است و سفر به آنجا می‌تواند یکی از بهترین و ماندگارترین خاطرات زندگیتان را رقم بزند. دره توبیرون یکی از همین مکان‌ها است.

دره توبیرون کجاست؟

دزفول یکی از شهر‌های استان خوزستان به شمار می‌رود که در شمال شرقی آن واقع شده است. فاصله این شهر تا مرکز خوزستان یعنی اهواز، ۱۵۵ کیلومتر است. این شهر دارای دیدنی‌های طبیعی و تاریخی متنوعی است و تعدادی از مهم‌ترین جا‌های دیدنی استان خوزستان در آن جای گرفته‌اند.

با وجود آن که خوزستان از اواسط بهار تا اواخر مهرماه آب و هوایی گرم دارد، در شهر دزفول می‌توانید جا‌هایی را پیدا کنید که با رفتن به آنجا گرما را به‌کلی فراموش کنید. یکی از این مکان‌ها دره توبیرون است، دره‌ای حیرت‌انگیز که یکی از جاذبه‌های تماشایی دزفول است و در ۲۰ کیومتری شمال این شهر در بخش سردشت، در نزدیکی منطقه‌ای به نام تنگه سرا قرار دارد.

این دره دارای دیواره‌های تنگ و باریکی است که راه رفتن در میان آن‌ها تجربه متفاوتی را به شما می‌دهد. به خاطر فضای باریک دره و وجود آب روان در آن، هوای دره توبیرون بسیار خنک‌تر از بیرون آن است.

این دره دارای دو آبشار است که همراه با طبیعت زیبا مناسب برای گردشگری است. راه دسترسی به این آبشار‌ها ۳۰ کیلومتر جاده آسفالته است.

دیواره‌های رفیع آن با ارتفاع بلند که گاه تا بیش از یکصد متر می‌رسد و انبوه درختان انگور، انجیر وحشی، برگ‌های شاووشان، آبشار‌ها و آب چکان‌ها جلوه بسیار زیبایی به این دره‌ها داده است، که چشم هر بیننده‌ای را محو تماشای خود می‌سازد.

این دره حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی‌های فصلی درحوزه‌های بالاتر و سرازیر شدن تند آب‌ها در کوه و تپه است، به نحوی که در فصول خشک عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره‌های زیر زمینی را جمع کرده و آب در کف دره جاری می‌شود، بطوریکه در بعضی قسمت‌ها از دیواره و کف دره آب زلال تراوش می‌کند.

فصل سفر به دره توبیرون

بهار و تابستان: اگر از هوای بیرون دره صرف نظر کنیم، فصل بهار و تابستان (بازه زمانی اردیبهشت ماه تا آخر شهریور) بهترین فصول برای رفتن به دره هستند، چون می‌توانید اختلاف دمای ۱۵ درجه‌ای با محیط بیرون دره را تجربه کنید.

اگر در پاییز یا زمستان به دره بروید؛ شاید هوای بیرون به نظرتان مطبوع و خنک باشد، اما هوای داخل محیط دره به شدت سرد و سوزناک می‌شود که به احتمال زیاد خوشایندتان نخواهد بود و، چون خیس می‌شوید به هیچ عنوان این فصل را برای سفر به دره به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

دلیل نامگذاری

این دره از ترکیب دو کلمه "تو" و "بیرون" تشکیل شده است. واژه "تو" در گویش محلی جنوبی‌ها به معنی تب است و واژه "بیرون" معنای بریدن و از بین بردن می‌دهد؛ بنابراین توبیرون مکانی است که تب بر بوده و گرما را از بدن دور می‌کند. در گذشته مردم محلی برای التیام درد‌های شان به این دره می‌آمدند و معتقد بودند که آب این دره خاصیت درمانی دارد.

* نکته جالب دیگری که درباره این دره بیان می‌کنند شباهت بسیار زیاد ورودی توبیرون با ورودی شهر پترا، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور اردن است.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین