|
| کد مطلب: ۱۱۲۸۷۴
لینک کوتاه کپی شد

مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از ۱۱ سال!

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده و تصویر برداری از یک قلاده یوزپلنگ مادر به همراه توله‌اش در شهرستان جغتای خبر داد.

مشاهده "یوزپلنگ" در خراسان رضوی پس از ۱۱ سال!
منبع: تسنیم |

مهدی اله‌پور اظهار کرد: یک قلاده یوزپلنگ مادر به همراه توله‌اش در شهرستان جغتای توسط دوستداران محیط زیست شهرستان مشاهده و ثبت شد. زیستگاه‌های شهرستان جغتای یکی از کریدورهای مهم زیستگاه‌های این گونه ارزشمند حد فاصل استان‌های سمنان و خراسان شمالی بوده و به عنوان یکی از محل‌های زیست و دالان بسیار مهم گذر یوزپلنگ ایرانی است.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارهای حفظ و تثبیت این گونه ارزشمند و در حال انقراض حفظ طعمه و امنیت زیستگاه است که در همین راستا حفاظت از زیستگاه، شناسایی، انجام اقدامات احیا و رصد این گونه در معرض خطر انقراض از دستور کارهای مهم قرارگاه تحول محیط زیست استان با محوریت استانداری خراسان رضوی و دبیری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان معین و تصویب شده و در همین راستا احداث آبشخور و آب انبار، افزایش ضریب حفاظتی توسط گشت‌های مستمر یگان حفاظت محیط زیست در منطقه، علوفه‌رسانی، آبرسانی مستمر به حیات وحش، آموزش جوامع محلی، دوربین‌گذاری و رصد دقیق‌تر مرزهای مشترک برای مشاهده‌ یوزپلنگ در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: آخرین مشاهده مستند سازی شده گونه یوزپلنگ در استان خراسان رضوی در سال 1391 در شهرستان بردسکن رکورد شده و پس از یازده سال و در زیستگاه‌های شهرستان جغتای با توجه به وجود طعمه مناسب نظیر آهو و خرگوش، فرصت مناسبی برای حضور این گونه مهیا و چندین مرتبه مشاهده یوزپلنگ توسط اهالی گزارش شده بود که تاکنون موفق به تصویر برداری از آن نشده بودند که خوشبختانه با هوشیاری به عمل آمده و آگاهی‌بخشی‌های مستمر، این گونه زیبا در استان خراسان رضوی رکورد و مستند شد.

اله‌پور تصریح کرد: طی سال‌های گذشته در شهرستان‌های جغتای، جوین، بردسکن، سبزوار و خواف که از جمله مهمترین زیستگاه‌های مطلوب و ایده‌آل برای حضور یوزپلنگ ایرانی در استان خراسان رضوی قلمداد می‌شود و مشاهدات حضور گونه مذکور توسط دوستداران و محیط‌بانان گزارش شد، لکن مستندسازی لازم صورت نگرفته است.

وی تأکید کرد: در صورت مشارکت فعال جوامع محلی و افزایش آموزش در راستای ارتقا فرهنگ حفظ محیط زیست مناطق حاشیه زیستگاه یوزپلنگ و انجام اقدامات حمایتی از این گونه چتر، می‌توان از این گونه ارزشمند در معرض خطر انقراض حفاظت کرد.

ارسال نظر

پربازدیدترین