|
| کد مطلب: ۱۱۱۵۳۲
لینک کوتاه کپی شد

نرم‌تنان گوشتخواری که در آبهای خلیج فارس زندگی می‌کنند را بشناسید

اردیبهشت‌ماه امسال بود که خبر رسید برای اولین‌بار دو نمونه جدید از جانوران دریایی در اطراف جزیره کیش دیده شده‌اند.

نرم‌تنان گوشتخواری که در آبهای خلیج فارس زندگی می‌کنند را بشناسید
منبع: همشهری |

به تازگی گزارش دقیق بررسی‌ها درباره این جانوران منتشر شده که نشان می‌دهد آن‌ها دو نمونه از برهنه‌آبشش‌ها (Nudibranchs) با نام‌های «هایپسلودوریس» (Hypselodoris‌) و «فریریا روپلی» (Fryeria rueppellii)  هستند.

طبق این گزارش، که حاصل تحقیقات دپارتمان زیست‌شناسی دریایی مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در تهران و دپارتمان محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش است، برهنه‌آبشش «هایپسلودوریس» در عمق ۵ متری و «فریریا روپلی» در عمق ۱۲ متری آب مشاهده شده‌اند. البته این نرم‌تنان قبلا در جاهای دیگری از خلیج فارس دیده شده بودند اما این اولین باری است که حضور آنها در جزیره کیش ثبت شده است.

این مساله می‌تواند نشان‌دهنده‌ امکان وجود گونه‌های بیشتری از برهنه‌آبشش‌ها دراین جزیره باشد؛ البته قبل از این هم گونه‌های دیگری از این موجودات با نام‌های کرومودوریس‌آنولاتا و ریسپکی پوچلا در کیش دیده شده بودند.  

هایپسلودوریس این تصویر2 برهنه‌آبشش رنگارنگ را در عمق 5 متری نشان می‌دهد عکس‌ها: کاوه صمیمی هایپسلودوریس  این تصویر۲ برهنه‌آبشش رنگارنگ را در عمق  ۵ متری نشان می‌دهد

برهنه‌آبشش‌ها  نوعی حلزون‌هستند که در دوران بلوغ، بی‌صدف و درپوش اند. آنها موجوداتی دوجنسی هستند که به‌تنهایی قادر به بارور شدن نیستند. همه‌ انواع این موجودات، گوشتخوار هستند اما براساس سلیقه‌ غذایی‌شان به ۴ دسته تقسیم می‌شوند؛ اسفنج‌خوارها، هیدراخوارها، خزه‌خوارها و گروهی دیگر که انواع مختلف جانوران مثل نیامدارها، برانکل‌ها و تخم دیگر جانوران را می‌خورند. برهنه‌آبشش‌ها که در تمام اقیانوس‌های جهان و در بیشتر دریاها یافت می‌شوند، اندازه‌ای بین ۴ میلی‌متر تا ۶۰ سانتی‌متر دارند ‌و گفته می‌شود تا به حال بیش از ۳ هزار گونه از آنها در سرتاسر جهان شناسایی شده است.

ارسال نظر

پربازدیدترین