|
| کد مطلب: ۱۱۰۵۲۰
لینک کوتاه کپی شد

۵ نکته‌ مهم قبل از انتخاب کولر آبی

یکی از موارد قابل توجه در زمان خرید کولر آبی این است که معمولاً این مدل از سیستم‌های خنک کننده نسبت به کولر گازی، طرفداران بیشتری دارند.

۵ نکته‌ مهم قبل از انتخاب کولر آبی

 جدا از فاکتورهای مختلفی که در این امر دخیل است، مساله قیمت بالای کوارهای گازی و اسپیلت برای اغلب مردم هزینه‌بر است. بنابراین طبیعی است که از قدیم‌الایام از کولر آبی برای خنک کردن محیط خانه و محل کار استفاده می‌شود. با این حال در زمان خرید این وسیله‌ی محبوب هم باید نکاتی را مدنظر قرار دهید تا کالای شما تا سال‌های سال و به خوبی برای شما کار کند.

۱. توجه به شهر محل سکونت در زمان خرید

به طور کلی باید در نظر داشته باشید که با توجه به مساله‌ی بحران آب در استان‌های جنوبی، انتخاب و خرید کولر آبی گزینه‌ای به‌صرفه نیست. از طرفی هنگامی که از این دستگاه استفاده می‌کنید، هوای محیط مرطوب می‌شود و این موضوع در کنار هوای شرجی تابستان در این نقاط از ایران، چندان مناسب نیست، چراکه این محصول هوای شرجی را تشدید می‌کند. به طور کلی شهرهایی با آب و هوای گرم و خشک و با متوسط رطوبت هوای کمتر از ۲۰ درصد، مناطقی مناسب برای نصب کولر آبی هستند و در کنار مصرف برق کمتر، بهره‌وری بالاتری را فراهم می‌کنند.

۲. اهمیت جنس و ضخامت بدنه‌ی کولر آبی

مدل‌های متنوع این دسته از محصولات از جنس و ضخامت بدنه‌های متفاوتی برخوردار هستند. در همین راستا توصیه می‌کنیم که در زمان خرید به سراغ مدل‌هایی با بدنه‌ی ضخیم بروید؛ چراکه طول عمر بیشتری خواهند داشت و زیر آفتاب پشت‌بام پوسیده، کج و سوراخ نمی‌شود. در عین حال جنس بدنه هم نقش به‌سزایی در طول عمر کولر دارد، بنابراین بهتر است مدل‌هایی با ورق‌های گالوانیزه را انتخاب کنید.

۳. برچسب انرژی محصول

مصرف انرژی کولرهای آبی بسته با توجه به عوامل متعددی متغیر است. به این معنی که متریال به کار رفته در کولر آبی، ظرفیت دستگاه، تجهیزات و موقعیت جغرافیایی آن بر مصرف انرژی دستگاه تاثیرگذار است. در کنار این موارد نوع رنگ به‌کار رفته در بدنه‌ی کولر هم حائز اهمیت است.

زمانی که کولر بر روی پشت‌بام قرار می‌گیرند، در اثر اشعه‌ی فرابنفش خورشید، به مرور زمان رنگ خود را از دست‌ می‌دهد که همین مسئله پوسیدگی و جذب گرمای بیشتر، کاهش بازدهی و مصرف انرژی بالاتر را به همراه دارد. بنابراین در زمان خرید دقت کنید که رنگ دستگاه، نسبت به اشعه‌های خورشید به‌ویژه ماوراءبنفش کاملا مقاوم باشد. پیشنهاد می‌کنیم که در زمان خرید کولر‌های آبی به وجود استاندارد با کد ده رقمی، برچسب انرژی (بهترین حالت این است که وسیله شما در سطح انرژی A قرار داشته باشد!) و همچنین کلید محافط جان دقت داشته باشید.

۴. توجه به ظرفیت و اندازه‌ی کولر و ساختمان

یکی از مهم‌ترین موارد در خرید کولر آبی توجه به ‌اندازه‌ی کولر با توجه به ابعاد ساختمان است. چراکه مسلما استفاده از کولر آبی‌ای کوچک برای یک خانه‌ی ۱۰۰ متری راندمان بالایی را رقم نخواهد زد. در چنین حالتی به موتور کولر فشار می‌آید و حتی ممکن است خیلی زود موتور بسوزد. بنابراین طبیعی است که هر چه متراژ ساختمان بیشتر باشد، باید از کولر بزرگ‌تری هم استفاده کنید. به منظور خریدی دقیق‌تر، فرمول انتخاب کولر آبی به منظور محاسبه‌ی ظرفیت سیستم بر اساس متراژ ساختمان به شما ارائه می‌شود:

  • متراژ ساختمان (متر مربع) ÷ (۰/۰۲۷ × ۲)

از آنجا که ظرفیت‌های این نوع از محصولات بر اساس واحد CFM (فوت مکعب بر دقیقه) مطرح می‌شود، لازم است که ظرفیت دستگاه مورد نیاز برای خانه‌ی خود را بر اساس این واحد محاسبه کنید. طبق این فرمول برای ساختمانی با متراژ حدودی ۳۰ الی ۵۰ متر مربع، کولر آبی با ظرفیت ۲۳۰۰ CFM گزینه‌ای به‌صرفه است.

۵. پدهای سلولزی بهتر از پوشال هستند!

همانطور که احتمالا دیده‌اید، برخی از کولرهای آبی با پوشال و برخی دیگر از پدهای سلولزی استفاده ‌می‌کنند. در صورتی‌ که از نظر اقتصادی و صرف هزینه‌ی بیشتر مشکلی ندارید، توصیه می‌کنیم که گزینه‌هایی با پدهای سلولزی را خریداری کنید. در واقع این دسته از پوشش‌ها با مصرف کمتری آب، به‌صورت کامل و یک‌دست خیس می‌شوند و نتیجه‌ی رضایت‌بخش‌تری را به شما هدیه خواهند کرد.

ارسال نظر

پربازدیدترین