|
| کد مطلب: ۱۱۰۵۱۷
لینک کوتاه کپی شد

چرا سایزبندی لباس در برندهای مختلف با هم متفاوت است؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که لباس‌های یک اندازه از دو برند را در کنار هم دیده باشید و از تفاوت سایزبندی آن‌ها تعجب کرده باشید. مثلا کمر شلوار سایز ۳۸ یک برند دقیقا به اندازه‌ی کمر شلوار سایز ۴۰ یک برند دیگر است. در این شرایط این سوال پیش می‌آید که چرا سایز بندی لباس یک شکل و اندازه در دو برند با هم متفاوت است؟

چرا سایزبندی لباس در برندهای مختلف با هم متفاوت است؟

خانم مهلنگو (Simnikiwe Mahlangu)، استایلیست مد، می‌گوید مساله‌ی تغییر سایزبندی لباس به بعضی از مشتری‌هایش آنقدر فشار وارد کرده که بعضی از آن‌ها اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند. آن‌ها نمی‌دانند که این مشکل خرده‌فروشی‌ها و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها است نه بدنشان.

هر برند لباس بازار هدف خودش را دارد و پوشاکی که وارد می‌کند را براساس آن‌ها انتخاب می‌کند. اگر بازار هدف یک برند افراد ریز جثه باشند سایزبندی لباس‌های کوچک‌تری دارد و اگر بازار هدف آن‌ها افراد پلاس سایز، طبیعتا جدول سایزبندی لباس بزرگتری دارد.

استفاده از لباس با سایز ثابت و حفظ تناسب اندام مساله‌ی مهمی است اما باید به خاطر داشته باشید ممکن است طراح لباس به دلیل تغییر بازار هدف برند، سایزبندی لباس‌ها را تغییر دهد. به همین دلیل احتمال دارد سایز همیشگی لباسی که همیشه از همان برند می‌خریدید بزرگ‌تر یا کوچک‌تر شده باشد.

دارلین بیلی (Darlene Bayley)، استایلیست در  The Imagepreneur SA، می‌گوید: «موضوعی که همیشه باید به خاطر داشته باشید تدارک دیدن و استراتژی شرکت‌های تولید لباس برای سبک‌های مختلف شخصیتی، شکل‌های مخلتف بدن و رده‌های سنی مختلف است. یعنی وقتی به خرید لباس می‌روید باید قبل از نگاه کردن به برچسب سایزبندی لباس به فرم بدن، رنگ پوست (برای تعیین خنک یا گرم بودن لباس) و سبک شخصیتی خودتان دقت کنید.»

هر فرد شخصیتی منحصربه‌فرد دارد. درست است که همه در چند فرم ثابت بدن، مثل فرم گلابی و ساعت شنی، جای می‌گیریم اما این به معنی شباهت ۱۰۰٪ بدن‌ها با یکدیگر نیست. دارلین می‌گوید: «بعضی از خانم‌ها دست و گردن بلندتری نسبت به دیگران دارند، نیم‌تنه یا پاهای بعضی نسبت به دیگران کوتاه‌تر است و به طور کلی فرم بدن هر شخص مخصوص خودش است. پس ممکن است یک سایز لباس در تن شما عالی و در تن شخص دیگری با همان فرم بدن نامناسب باشد.»

مهلنگو هم در این مورد می‌گوید: «شما نباید از پیدا کردن لباس متناسب با فرم بدنتان ناامید شوید. اگر یک برند لباس‌های مناسب شما ندارد به فروشگاه‌های دیگری سر بزنید. اگر هم آنلاین خرید می‌کنید می‌توانید لباس‌های چندین برند را با هم مقایسه کنید، جدول سایزبندی آن‌ها را بررسی کنید و در آخر بهترین لباس را بخرید.»

ارسال نظر

پربازدیدترین