|
| کد مطلب: ۹۳۸۹۲
لینک کوتاه کپی شد

کاهش هزینه برق با بیرون کشیدن دوشاخه؛ افسانه یا واقعیت؟

بیرون کشیدن وسایل الکترونیکی از برق، در نگاه اول یک توصیه عاقلانه و ساده برای کاهش هزینه‌ های قبض برق به نظر می‌ رسد. اما در حقیقت ماجرا به این سادگی‌ ها نیست. در ادامه به زمانی که این کار عاقلانه است و زمانی که انجام چنین کاری چندان منطقی نیست، می‌ پردازیم.

کاهش هزینه برق با بیرون کشیدن دوشاخه؛ افسانه یا واقعیت؟

اینکه آیا می‌ خواهید با جدا کردن یک وسیله‌‌ برقی از پریز، در قبض برق خود صرفه‌ جویی کنید یا نه، کاملا به این بستگی دارد که آیا آن دستگاه چیزی به نام «بار فانتوم» (phantom load) دارد یا خیر. برخی از وسایلی الکترونیکی باینری هستند. این یعنی یا روشن هستند و در این حالت برق مصرف می‌ کنند، یا اینکه به طور کامل خاموش هستند و در این حالت هیچ برقی مصرف نمی‌ کنند.

محصولاتی مانند چراغ‌ های رشته‌ ای سنتی یا بخاری‌ های برقی قدیمی هم اینگونه هستند و صرفا در صورتی که روشن باشند، انرژی مصرف می‌ کنند. اما از سوی دیگر برخی از وسایل برقی فارغ از اینکه روشن یا خاموش هستند، برق مصرف می‌ کنند. به عنوان مثال حتی اگر لامپ‌ های هوشمند را خاموش کنید، همچنان مقدار اندکی برق مصرف می‌ کنند تا مدار موجود درون بدنه روشن بماند و آماده‌ دریافت فرمان‌ های کاربر باشد. همچنین اگر بخاری برقی دارای ترموستات باشد، به طور مرتب خاموش و روشن می‌ شود و حتی زمانی که به نظر خاموش است، همچنان انرژی مصرف می‌ کند.

همچنین برخی دستگاه‌ ها مانند کنسول‌ های بازی که از قابلیت بوت سریع پشتیبانی می‌ کنند، در زمان خاموش بودن هم انرژی زیادی مصرف می‌ کنند تا بتوانند با سرعت زیادی روشن شوند.

اگر به دنبال آسان‌ترین (و نه لزوما کارآمدترین) راه برای کاهش مبلغ قبض برق خود هستید، با این کارها را انجام دهید:

اول از همه تمام وسایل الکترونیکی و برقی که مرتبا از آن‌ها استفاده نمی‌ کنید را از پریز بیرون بکشید و فقط وسایل ضروری را متصل به پریز نگه دارید.

اما اگر در این زمینه می‌خواهید دقیق‌ تر و موثرتر عمل کنید، باید از پریز هوشمند یا دستگاه‌های سنجش مصرف برق استفاده کنید. این نوع دستگاه‌ ها در تمام ساعات می‌ توانند مصرف برق وسایل برقی موردنظر را با دقت زیادی در اختیار شما قرار دهند. با استفاده از این دستگاه‌ ها و با یک ضرب ساده، می‌ توانید بفهمید که مثلا تلویزیون شما در زمانی که خاموش است، ماهانه چقدر به مبلغ قبض برق اضافه می‌ کند. با استفاده از این اطلاعات، متوجه می‌ شوید که آیا اصلا مبلغی که در صورت جدا کردن دستگاه از پریز در قبض برق صرفه‌ جویی می‌شود، قابل توجه هست یا نه.

در نهایت میزان پولی که با جدا کردن وسایل برقی از پریز صرفه‌جویی می‌ کنید، به نوع دستگاه‌های استفاده شده، اندازه‌ خانه و کارآمدی دستگاه‌ ها بستگی دارد. اما طبق بررسی‌ های صورت گرفته، حدود ۱۰ درصد از وسایل برقی در صورت خاموش بودن هم انرژی قابل توجهی مصرف می‌ کنند. در هر صورت نباید انتظار زیادی از این کار داشته باشید و در بهترین حالت هم فقط درصد اندکی از قبض برق کاهش پیدا می‌ کند.

ارسال نظر