|
لینک کوتاه کپی شد

دومین اقتصاد بزرگ جهان رنگ باخت

رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۲ به کمترین میزان در ۴۰ سال اخیر رسیده اسکارشناسان با مصاحبه با خبرگزاری فرانسه پیش‌بینی کردند که تولید ناخالص داخلی دومین اقتصاد بزرگ جهان به طور متوسط ۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کند که این کاهش شدید نسبت به رشد بیش از هشت درصدی چین در سال ۲۰۲۱ است.

دومین اقتصاد بزرگ جهان رنگ باخت

تحلیلگران پیش از اعلام تولید ناخالص داخلی (GDP) در روز سه‌شنبه (۱۷ ژانویه) گفتند که انتظار می‌رود رشد اقتصادی چین برای سال ۲۰۲۲ یکی از ضعیف‌ترین رشد اقتصادی چین در چهار دهه گذشته پس از بحران‌های همه‌گیری و مشکلات مربوط به اموال باشد. همچنین می‌تواند کندترین سرعت چین به استثنای سال ۲۰۲۰، پس از ظهور ویروس کووید-۱۹ در ووهان در اواخر سال ۲۰۱۹ و از زمان انقباض ۱.۶ در سال ۱۹۷۶ باشد.

پکن برای خود یک هدف رشد حدود ۵.۵ درصدی برای سال ۲۰۲۲ تعیین کرده بود، اما این هدف با سیاست کووید صفر تضعیف شد که فعالیت‌های تولیدی و مصرف را متوقف کرد. قرنطینه‌های سختگیرانه، قرنطینه‌ها و آزمایش‌های انبوه اجباری باعث تعطیلی ناگهانی تأسیسات تولیدی و کسب‌وکار در مراکز اصلی شد و در سراسر زنجیره تامین جهانی مشکلاتی را ایجاد کرد.

بر اساس گزارش تایمز، پکن در اوایل دسامبر پس از سه سال اجرای برخی از سخت‌ترین اقدامات کووید در جهان، به‌طور ناگهانی محدودیت‌های همه‌گیری را کاهش داد.

شناسه خبر: ۹۳۹۲۹

ارسال نظر

پربازدیدترین