|
| کد مطلب: ۹۲۵۷۰
لینک کوتاه کپی شد

خبر بد در بازار مسکن/ پیش فروش به صفر رسید

در شرایط فعلی به قدری نوسان قیمت و هزینه ساخت مسکن زیاد شده است که حتی تمایل به پیش‌‌فروش تک‌‌واحد در میان سازنده‌‌ها نیز از بین رفته است.

خبر بد در بازار مسکن/ پیش فروش به صفر رسید
منبع: دنیای اقتصاد |

بازار پیش‌‌فروش در عین حال علاوه بر خروج کامل سازنده‌‌ها، تحت‌تاثیر تشدید نوسانات هزینه ساخت، با خروج دوم یعنی خروج تقاضای پیش‌‌خرید از سمت متقاضیان نیز همراه شده است. در واقع خروج متقاضیان پیش‌‌خرید همزمان با خروج کامل معدود سازنده‌‌هایی که در ماه‌‌های گذشته در تلاش برای حفظ علائم حیاتی بازار دوم معاملات مسکن، به پیش‌‌فروش تک‌‌واحد از یک پروژه‌‌ با قیمت شناور، روی آورده بودند، به منزله ضربه نهایی به بازار پیش‌‌فروش و مرگ آن است.

تقاضای صفر برای پیش‌‌خرید

 بر پایه تحقیقات میدانی به عمل آمده از مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد، تقاضا برای پیش‌‌خرید مسکن حتی در مناطق مصرفی و ارزا‌‌ن‌‌تر پایتخت نیز به صفر رسیده است.در حالی که در سال‌های گذشته به دلیل افت شدید قدرت خرید متقاضیان مصرفی، عملا خانه‌‌اولی‌‌ها به حاشیه بازار رانده شده و از این بازار اخراج شدند، اما تعداد کمی از آنها، در طول سال‌های جهش همواره به گزینه پیش‌‌خرید به عنوان یکی از راه‌‌های خانه‌‌دار شدن-هر چند در طول زمان و با پرداخت مرحله‌‌ای- فکر می‌‌کردند و در جست‌وجوی پیش‌‌خرید آپارتمان با قیمت مناسب بودند. اما هم‌‌اکنون این متقاضیان، از این بخش از بازار مسکن یا از بازار دوم معاملات نیز مانند بازار اول (بازار آپارتمان‌‌های آماده)، به اجبار خارج شدند.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین