|

فروش اینترنتیِ کالاهای قاچاق/ وزارت صمت: با فروش مجازی قاچاق برخورد نمی‌کنیم!

با جست و جویی ساده در سایت های اینترنتی، محصولاتی را پیدا خواهید کرد که اغلب آنها وارداتشان ممنوع است!

کد مطلب : 88341

باشگاه خبرنگاران نوشت: با جست و جویی ساده در سایت های اینترنتی، محصولاتی را پیدا خواهید کرد که اغلب آنها وارداتشان ممنوع است؛ از اقلام کوچک مثل انواع خوراکی‌ها و پوشاک تا اقلام بزرگتری مانند لوازم خانگی به کشور وارد شده و به راحتی در فضای مجازی فروخته می‌شوند.

اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: اغلب این محصولات که وارد کشور می شوند، قاچاق هستند و بیشتر از طریق فضای مجازی به فروش می‌رسند.

بررسی‌های ما نشان می‌دهد کالاهای قاچاق نه فقط در شبکه‌های اجتماعی به فروش می رسند که حتی فروشگاه‌های معتبر اینترنتی هم این محصولات را می‌فروشند. یک جست و جوی ساده در فروشگاه‌های اینترنتی می‌تواند شما را به محصولات خارجی برساند که واردات آنها از پایه و اساس به دلیل داخلی سازی آن ممنوع شده است.

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن لوازم خانگی گفت: با وجود اینکه واردات محصول کامل لوازم خانگی ممنوع است، لوازم خانگی مدل ۲۰۲۰ را وارد می‌کنند و می‌فروشند. حتی شرکت پست آن را ارسال می‌کند، بیمه‌های دولتی آن را بیمه می‌کنند و بانک های دولتی به آن امکان پرداخت می‌دهند.

علت این بی توجهی را از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت پیگیری کردیم که گفتند با فروش مجازی قاچاق برخورد نمی‌کنیم، چون با فروش فیزیکی آن هم برخورد نمی‌شود.

علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می گوید: کالا‌هایی که قصد مبارزه با قاچاق آنها وجود دارد و در فضای فیزیکی هم با آن مبارزه می‌شود، در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و در فروشگاه‌های مجازی هم مورد برخورد قرار می‌گیرند. طبیعی است زمانی که با عرضه کالای قاچاقی به صورت فیزیکی برخوردی نمی‌شود نمی‌توان توقع داشت در فضای مجازی مورد برخورد قرار بگیرند. در مجموع ما سعی داریم با انواع کالا‌های قاچاق مقابله کنیم.

در این باره، امیر محمد پرهام‌فر مدیر کل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: حتی اگر یک مورد محصول قاچاق در بین صد‌ها محصول قانونی در فروشگاه‌های آنلاین برای فروش گذاشته شود، تخلف محسوب شده و به سایت تذکر داده می‌شود تا از فروش موردی آن هم جلوگیری شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین