|

چرا قیمت مسکن در برخی مناطق ترکیه 3برابر شد؟

افزایش تقاضا، قیمت‌ها در بازار مسکن ترکیه را حداقل تا سه برابر افزایش داده و مشاوران املاک و مستغلات، کمبود عرضه را در ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌کنند.

کد مطلب : 88339

به گزارش قرن نو، آنکارا طرف تحریم‌های مالی غرب نیست و پروازهای مستقیم با روسیه را متوقف نکرده؛ این بدان‌معنا است که روس‌ها این فرصت را دارند که زندگی جدیدی در ترکیه بسازند و می‌توانند پول نقد، طلا و ارزهای دیجیتال خود را با خود ببرند.

پس از ایرانی‌ها و عراقی‌ها، روس‌ها سومین خریداران بزرگ املاک ترکیه هستند. طبق آمار رسمی، تنها در بهمن ماه، روس‌ها 509 واحد مسکونی در ترکیه خریده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریباً دو برابر شده و اوکراینی‌ها نیز در این ماه 111 واحد مسکونی در ترکیه خریده‌‌اند.

تولگا ایدیکات، مدیرعامل Emlakjet به عرب‌نیوز گفت: «جست‌وجوهای روس‌ها نسبت به ماه قبل 61 درصد افزایش یافته است.»

بیشترین تعداد جست‌وجوی اموال توسط اوکراینی‌ها در فوریه زمانی‌که بحران سیاسی به اوج خود رسید، رخ داد. تقاضای آنها بیشتر در شهر تفریحی مدیترانه‌ای آنتالیا متمرکز است و آنها ویلاها و خانه‌های شخصی را ترجیح می‌دهند.

ایدیکات گفت: «تعداد جست‌وجوهای روس‌ها در ماه مارس و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده؛ درحالی‌که جست‌وجوهای اوکراینی‌ها سی درصد افزایش یافته است.»

ایدیکات در ادامه افزود: "«تعداد خانه‌ها نمی‌تواند با تقاضا که روزبه‌روز افزایش می‌یابد رقابت کند. مزیت ارزی که سرمایه‌گذاران خارجی دارند نیز قیمت‌ها را بالا می‌برد.»

او افزود: «برخلاف روس‌ها که عمدتاً می‌خواهند در ترکیه زندگی کنند، اوکراینی‌ها به دنبال معاملات کوتاه‌مدت معمولاً برای حدود سه یا چهار ماه هستند؛ زیرا انتظار دارند پس از جنگ به کشور خود بازگردند.»

مقصد مورد علاقه روس‌ها استانبول، آنتالیا، شهر غربی ازمیر و شهر شمال‌غربی بورسا است. آنها به دنبال ملکی برای خرید و اجاره هستند.

براساس قوانین ترکیه، روس‌هایی که ملکی به ارزش 250 هزار دلار خریداری ‌کنند و حداقل سه سال آن را نگه ‌دارند، حق دریافت پاسپورت ترکیه را دارند. افت ارزش لیر ترکیه نیز برای خریداران جذاب است.

درحال‌حاضر حدود سی هزار روس و نُه هزار اوکراینی در آنتالیا زندگی می‌کنند که بیشتر آنها در منطقه کنیالتی و ماناوگات هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین