|

کشاورزان باید سند تک‌برگ زمینشان را داشته باشند

کد مطلب : 72879

وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی که ۳۰ سال است در اراضی ملی کشاورزی می‌کند، نیاز به سند تک‌برگ دارد؛ پس این اقدام را انجام دهید تا بتوانید از اراضی ملی در مقابل تغییر کاربری و خرد شدن جلوگیری کنید.

به گزارش آیند به نقل از آنا، سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در نشست با مدیران سازمان‌های امور اراضی در استان‌ها با بیان اینکه محوری‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، سنددار کردن اراضی کشاورزی است، افزود: باید تا پایان دولت سیزدهم جشن سنددار شدن تمام اراضی کشاورزی کشور را برگزار کنیم. سند، هویت و مالکیت کشاورز است و با این کار می‌توانیم از کاربری اراضی ملی حفاظت کنیم.

ساداتی نژاد با بیان اینکه ارائه سند به کشاورز ایرانی به معنی صیانت از اراضی دولتی است، تصریح کرد: در بودجه سال ۱۴۰۱ سازمان امور اراضی کشور یک ردیف درآمد-هزینه خواهد داشت و تمام هزینه‌هایی که این سازمان متحمل شود، بازگشت داده خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی بر استفاده از فناوری در اراضی تأکید کرد و ادامه داد: اراضی ملی و کشاورزی با استفاده از ماهواره‌ها قابل بررسی هستند و پس‌ازآن با کمک پهپادها می‌توانیم نواقص را برطرف کنیم. یگان حفاظت امور اراضی باید تجهیز شود و ما از هیچ حمایتی دریغ نخواهیم کرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه تفویض اختیارات به استان‌ها از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: باید به استان‌ها اختیارات کامل بدهیم و در ستاد ناظر عملکرد آن‌ها باشیم تا اهداف با سرعت بیشتری اجرا شود.

وی افزود: برگزاری جشن سنددار شدن اراضی خرم دره در ۲۲ بهمن‌ماه امسال، آغاز کار است و این کار باید با سرعت در تمام کشور اجرایی شود که نیازمند عزم و تعهد جدی است.

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام حمایت از نیروهای سازمان امور اراضی در استان‌ها، خاطرنشان کرد: بدون تبعیض و توصیه کار خود را پیش ببرید و کار را به نفع مردم به اتمام برسانید.

وی افزود: کشاورزی که ۳۰ سال است در اراضی ملی کشاورزی می‌کند، نیاز به سند تک‌برگ دارد؛ پس این اقدام را انجام دهید تا بتوانید از اراضی ملی در مقابل تغییر کاربری و خرد شدن جلوگیری کنید.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه سنددار شدن و عدم مجوز به تقسیم اراضی از خرد شدن زمین جلوگیری می‌کند، اظهار کرد: ما می‌توانیم با ارائه تسهیلات و بسته‌های تشویقی مانند تخصیص کود، بذر و سم رایگان به مدت سه تا ۵ سال و ایجاد تعاونی‌های محلی، مالکان اراضی خرد را به تجمیع و تشکیل کشت صنعت‌ها ترغیب کنیم که این اقدام به ارتقا بخش و امنیت غذایی منجر می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: صدور سند برای اراضی کشاورزی یکی از معیارهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای ارزیابی روسای سازم آن‌ها خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین