|

ضرر ۳ میلیارد دلاری ایرانی ها در ترکیه

کد مطلب : 72694

خریداران ایرانی ملک در ترکیه طی یک سال اخیر نسبت به فرصت مشابه سرمایه‌گذاری خرید ملک در کشورمان بیش از 60 درصد ضرر کرده‌اند!

تبلیغات خرید مسکن در کشورهای همسایه هر کسی را ممکن است وسوسه ‌کند تا شانسش را برای سرمایه گذاری در این کشورها امتحان کند. بعضی از ایرانی ها هم در چند سال گذشته برای سرمایه گذاری به سراغ برخی از این کشورها رفته که یکی از آن ها ترکیه است. اما این روزها این کشور از لحاظ اقتصادی حال و روز خوبی ندارد و پول این کشور در حال از دست دادن ارزشش است. این کمتر شدن ارزش لیر به معنی کم شدن ارزش سرمایه ای است که ایرانی ها در این کشور به عنوان مسکن خریداری کرده اند. در این گزارش می خواهیم از میزان ضرر افرادی که حداقل در یک سال اخیر در این کشور مسکن خریده اند بنویسیم. در ضمن به این موضوع هم پرداخته ایم که اگر همین دوستان در کشور سرمایه گذاری می کردند می توانستند چقدر بیشتر سود ببرند. پس اگر قصد دارید در خارج از کشور ملکی بخرید حتما قبل از هر اقدامی این گزارش را بخوانید.

هیجان خرید ایرانی املاک ترکیه از کی شروع شد؟

ماجرا از این قرار است که برخی از مردم با توجه به وضعیت اقتصادی نامطلوب کشور، سرمایه‌های خود را برداشته و برای سرمایه‌گذاری به ترکیه برده‌اند و براساس آماری که ترکیه اعلام کرده امروز ایرانیان اولین خریداران املاک این کشور محسوب می‌شوند و گوی سبقت را از عراق ربوده‌اند.

بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست (اوایل مرداد) با خرید ۹۱۱ ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. البته تا همین چند سال پیش اصلا ایرانی ها علاقه ای به خرید ملک در ترکیه نداشتند اما از سال 2018 رفته رفته با توجه به تبلیغات گسترده بنگاه‌های ساختمانی، ایرانی ها به سرمایه گذاری در بخش مسکن کشورهایی مثل ترکیه علاقه نشان دادند. بر اساس داده های مرکز آمار اقتصاد ترکیه از سال 2018 ایرانی ها هر سال از بزرگ ترین خریداران ملک در ترکیه بودند. در سال 2018 ایرانی ها در این کشور 3 هزار و 652 ملک خریدند، سال 2019 این تعداد به 5 هزار و 423 ملک افزایش پیدا کرده است. اما در سال گذشته میلادی بیش از 7 هزار ملک در ترکیه توسط مردم ایران خریداری شده است. در همین 9 ماه اول سال 2021 هم نزدیک به 6 هزار ملک توسط ایرانی ها در این کشور به عنوان سرمایه گذاری خریداری شده است.

سقوط لیر نسبت به پول کشورمان
ایرانیانی که در ترکیه، خانه می‌خرند نخستین هدف اصلی‌شان، «سرمایه‌گذاری به قصد کسب بازدهی مثبت» است و در این مسیر، اغلب با «نگاه به روند گذشته بازار ملک» و «تعقیب رفتار دیگران، بدون تحلیل نتیجه اقدام آن ها»، حرکت می‌کنند. با این حال، نگاهی به اقتصاد ترکیه و کاهش ارزش پول این کشور باعث شده افرادی که در این کشور در مسکن سرمایه گذاری کرده اند با ضرر هنگفتی مواجه شوند. هم اکنون ارزش لیر در برابر دلار، به پایین‌ترین سطح سقوط کرده به‌طوری‌که نرخ برابری دلار در برابر لیر به 7/ 13 رسیده است. این نرخ برابری در مهر امسال 2/9 بود و ارزش لیر به دلار در یک سال گذشته بیش از 43 درصد کاهش داشته که این روند، افزایش نرخ دلار در برابر لیر را به همراه داشته است. اکنون هر لیر 2 هزار و 270 تومان است در حالی که سال گذشته هر لیر 3 هزار و 500 تومان بوده است و این یعنی در یک سال گذشته ارزش لیر نسبت به پول کشورمان هم کاهش 35 درصدی داشته است.
یک محاسبه سرانگشتی

بررسی‌ها از داده‌های معتبر درباره متغیرهای اقتصادی بازار مسکن ترکیه و سایر متغیرهای اقتصادی کلیدی این کشور حاکی است: ‌متوسط قیمت مسکن در ترکیه، در فاصله یک سال اخیر حدود 30 درصد افزایش قیمت داشته است یعنی اگر یک خانه را سال گذشته به قیمت 2 میلیون لیر خریده باشید حالا آن خانه 2 میلیون و 600 هزار لیر قیمت دارد اما هنگام فروش باید مالیات 35 درصدی عایدی سرمایه هم پرداخت کنید که یعنی از فروش این ملک باید حدود 900 هزار لیر به عنوان مالیات پرداخت کنید که می شود یک میلیون و 700 هزار لیر.

با توجه به قیمت لیر در سال گذشته که 3500 تومان بوده خانه 2 میلیون لیری می شود 7 میلیارد تومان این در حالی است که با توجه به آن چه گفته شد این خانه با توجه به قیمت لیر که 2270 تومان است تنها 3 میلیارد و 850 میلیون تومان ارزش دارد و این یعنی 45 درصد سرمایه در یک سال اخیر از بین رفته است این در حالی است که اگر با همین مبلغ در تهران خانه ای خریداری می شد با توجه به تورم 17 درصدی ملک در تهران سرمایه این فرد بیش از یک میلیارد و 100 میلیون افزایش پیدا کرده بود.
ضرر هنگفت خریداران خانه در ترکیه
طبق آن چه گفته شد افرادی که ملک در ترکیه خریده اند به طور میانگین 45 درصد ضرر کرده اند. به گزارش ایسنا طی سال‌های ۹۷ تا ۹۹ ایرانیان ۷ میلیارد دلار در بازار مسکن ترکیه سرمایه گذاری کرده اند که اگر در خوشبینانه ترین حالت میزان ضرر خریداران ملک در ترکیه را همان 45 درصد در نظر بگیریم سرمایه ایرانی هایی که در سال های 97 تا 99 در این کشور خانه خریده اند هم اکنون به 3 میلیارد و 850 میلیون دلار رسیده که این یعنی 3 میلیارد و 150 میلیون دلار ایرانی ها در این مدت از سرمایه گذاری در ترکیه زیان دیده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

پربازدیدترین