|
| کد مطلب: ۱۱۸۶۶۵
لینک کوتاه کپی شد

افت فشار تقاضای دلاری

با عبور بازار از ساعات میانی روز شیب روند کاهشی دلار تند‌تر شد و در نهایت در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 350 تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز شنبه در رقم 49هزار و 700 تومان به فعالیت خود پایان بخشید.

افت فشار تقاضای دلاری

افت فشار تقاضا در بازار روز یکشنبه سبب خروج دلار از کانال ۵۰ هزار تومانی شد. قیمت این اسکناس خارجی که در بیشتر روز‌های ۱۰ روز گذشته در سطوح قیمتی کانال ۵۰ هزار تومانی نوسان می‌کرد، روز گذشته دچار کاهش شد و در سطوح قیمتی کانال پایین‌تر معامله شد. بررسی‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که تقاضای چشمگیری برای خرید ارز مشاهده نمی‌شود. از سوی دیگر برخی از فعالان با انجام عمل خالی فروشی با رو‌ند کاهشی همراه شده و در حال تشدید آن هستند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۳۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین به ۴۹هزار و ۷۰۰ تومان رسید. با افت قیمت دلار آزاد، تابلو‌های بازار سکه طلا نیز قرمز شد و هر قطعه سکه طرح جدید با حدود ۲۵۰ هزار تومان کاهش به ۲۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید.

افت فشار تقاضای دلاری

بررسی‌ها از کاهش دما در معاملات غیررسمی ارز خبر می‌دهد. با تامین نیاز‌های ارزی رسمی در مرکز مبادله ارز و طلا اندک تقاضا‌های خرد روانه بازار آزاد می‌شوند. عمدتا این تقاضا‌ها به اخبار و سیگنال‌های سیاسی واکنش نشان داده و در صورت افزایش ریسک‌های سیاسی به حجم این متقاضیان نیز افزوده می‌شود. بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که در هفته‌های اخیر بازارساز با تقویت بخش عرضه در معاملات غیررسمی از شکل‌گیری شرایط مازاد تقاضا جلوگیری کرده و در نتیجه به‌صورت کلی وضعیت تامین ارزی مناسب است. دیروز یکشنبه 18 تیر ماه نیز در شرایطی که ریسک سیاسی قابل توجهی در بازار وجود نداشت، نرخ دلار آزاد روند کاهشی جدیدی را آغاز کرد و از کانال 50 هزار تومانی خارج شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات صبح روز گذشته فعالت خود را با حدود 100 تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز شنبه در رقم 49 هزار و 950 تومان آغاز کرد.

با عبور بازار از ساعات میانی روز شیب روند کاهشی دلار تند‌تر شد و در نهایت در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود 350 تومان کاهش نسبت به نرخ پایانی روز شنبه در رقم 49هزار و 700 تومان به فعالیت خود پایان بخشید. هر برگ از اسکناس‌های یورو و پوند نیز در بازار آزاد روز گذشته به ترتیب 300 و 350 تومان کاهش یافتند و در ارقام 54 هزار و 650 تومان برای یورو و 63 هزار و 950 تومان برای پوند معامله شدند. بازار سکه و طلا نیز در واکنش به روند کاهشی دلار دچار افت قیمت شدند. قیمت سکه طلا طرح جدید که از هفته گذشته در بازه قیمتی 28 میلیون و 800هزار تا 29 میلیون تومان نوسان می‌کرد در عصر روز گذشته حدود 250 هزار تومان ارزان شد و به رقم 28 میلیون و 550 هزار تومان رسید. گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای که اختلاف میان ارزش ذاتی و بهای معامله شده آن در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز در کانال 5 میلیون و 900 هزار تومانی محاسبه شد که این امر نشان می‌دهد بخش 100هزار تومانی از افت قیمت سکه ناشی از تخلیه حباب این کالای گران‌بها بوده است.

ارسال نظر

پربازدیدترین