|
| کد مطلب: ۱۱۷۱۸۷
لینک کوتاه کپی شد

بازار مسکن همچنان چشم انتظار تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان

به منظور برنامه ریزی برای بهبود وضعیت بازار مسکن، تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان امری ضروری است که برای اجرایی شدن آن دستگاه های مختلف هم باید همکاری لازم را داشته باشند.

بازار مسکن همچنان چشم انتظار تکمیل اطلاعات سامانه املاک و اسکان
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان |

ثبت نام تمامی خانوارها در سامانه املاک و اسکان و تکمیل اطلاعات این سامانه امری ضروری در جهت کنترل و مدیریت بازار مسکن به شمار می رود و این بار دولت برای تکمیل اطلاعات متقاضیان به شدت پای کار ایستاده این در حالی است که بسیاری از افراد هنوز در این سامانه ثبت نام نکرده اند. 

محسنی یکی از متقاضیان در این خصوص به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سال گذشته یک بار در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کرده بودم اما بعد از گذشت چند ماه که دوباره به این سامانه مراجعه کردم، اطلاعات من پاک شده بود و مجبور شدم مجدد در این سامانه ثبت نام کنم.

غلامی یکی دیگر از متقاضیان در این زمینه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: من سواد چندانی در خصوص ثبت نام در سامانه املاک و اسکان ندارم و نمی دانم  به کجا مراجعه کنم البته خوشبختانه تاکنون برای قرار داد و یا ثبت نام در جایی نیاز به ثبت نام در این سامانه نبوده است.

طی سال‌های گذشته سامانه املاک و اسکان با مشکلات بسیار زیادی روبرو بوده و هربار متقاضیان با مراجعه به این سامانه با موارد جدیدی روبرو می شدند. از سال پیش مقرر شد که  پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن  تنها از طریق ثبت نام در سامانه املاک و اسکان امکان پذیر باشد و ثبت نام در طرح های حمایتی مسکن هم منوط به ثبت نام در این سامانه است بنابراین به نظر می رسد که در حال حاضر بسیاری از اقدامات در حوزه مسکن تنها از طریق سامانه املاک و اسکان امکان پذیر است اما این به تنهایی کافی نیست و طبق قانون باید تمامی  اقدامات اداری از جمله  فعالیت های بانکی، پرداخت قبض،  ثبت نام در مدارس و... از طریق سامانه املاک و اسکان باشد. در این حوزه کوتاهی هایی از سوی دستگاه های مربوطه صورت گرفته که این بار مجلس وارد کار شده تا بخشی از این مشکلات برطرف شود.

در این رابطه خضری سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که سامانه املاک و اسکان تنها مرجع قانونی اطلاعات و نشانی شهروندان در کشور است.

او گفت: هیچ دستگاه و یا ارگانی حق ندارد که از شهروندان آدرس و یا پلاک دریافت کند و باید تمامی دستگاه ها از طریق سامانه املاک و اسکان اطلاعات ملکی شهر‌وندان را دریافت کنند.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل نود، ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان، ملاک اصلی ثبت نام بیش از ۱۵ میلیون دانش‌آموز در مدارس است. تخلف و کم کاری وزارت آموزش و پرورش در این بخش محرز شده و یک هفته فرصت داده شده که در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

در همین راستا پیش از این ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود که باید تمامی دستگاه ها به سامانه املاک و اسکان متصل شوند به طوری که دریافت تمامی خدمات بانکی و پرداخت قبض برق و ... باید از این طریق صورت گیرد.

او گفت: طبق رایزنی هایی که با وزارت نیرو انجام داده ایم مقرر شد در صورتی که متقاضیان در سامانه املاک و اسکان ثبت نام نکنند و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت نکنند، تعرفه قبض آنها با بالاترین رده حساب می شود.

به گفته سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اجرای این طرح نقش بسیار موثری در بهبود وضعیت بازار مسکن دارد و برنامه ریزی درست و دقیق تری را در این بخش فراهم می کند.

فرشید ایلاتی کارشناس مسکن هم به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: باید تمامی افراد در سامانه املاک و اسکان ورود کرده و اطلاعات خود را ثبت کنند تا برنامه ریزی و اقدامات لازم برای کنترل بازار مسکن صورت گیرد.

او می گوید: بازار مسکن در این شرایط نیازمند برنامه ریزی است و برای کنترل بازار اجاره مسکن هم باید تمامی دستگاه ها همکاری کنند که در این خصوص فعلا برنامه ریزی چندانی دیده نشده است‌.

براساس این گزارش تاکنون وزارت راه وشهرسازی در زمینه راه اندازی سامانه املاک و اسکان اقدامات خوبی انجام داده است اما برنامه ریزی بهتر در این حوزه نیازمند همکاری تمامی دستگاه ها است.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین