|
| کد مطلب: ۱۱۵۹۶۲
لینک کوتاه کپی شد

پایش وضعیت حمایت از کارگران در سازمان بین المللی کار/ تأکید بر مهارت آموزی در بعد جهانی

​نماینده وزارت کار در سازمان بین المللی کار گفت: کنفرانس بین المللی کار سال‌جاری در بخش استانداردگذاری در دنیای کار به‌عنوان مأموریت ذاتی کنفرانس‌های بین‌المللی کار، به موضوع کارآموزی خواهد پرداخت.

 پایش وضعیت حمایت از کارگران در سازمان بین المللی کار/ تأکید بر مهارت آموزی در بعد جهانی
منبع: تسنیم |

سلیمان پاک سرشت, نماینده وزارت تعاون,کار و رفاه اجتماعی در سازمان بین المللی کار طی یادداشتی درباره برگزاری یکصد و یازدهمین کنفرانس بین المللی کار نوشت: این کنفرانس گفت و گوی جهانی برای عدالت اجتماعی است.

 متن کامل یادداشت وی به شرح زیر است.

کنفرانس بین‌المللی کار پس از یک دوره‌ تعلیق به‌ دلیل همه‌گیری کووید 19در سال 2020و یک دوره برگزاری به صورت مجازی در سال 2021، امسال فعالیت متعارف و سالانه‌ خود را از سر گرفته و یکصد و یازدهمین دوره‌ آن از تاریخ 15تا 26خردادماه سال‌جاری در ژنو به صورت تماماً حضوری برگزار خواهد شد.

 کنفرانس‌های بین‌المللی کار، یکی از سه رکن اصلی سازمان بین‌المللی کار و واجد بالاترین جایگاه نهادی در تصویب، اصلاح، ابطال و یا لغو استانداردهای بین‌المللی دنیای کار بوده و از این رو به پارلمان جهانی کار معروف است. علاوه بر این کارکرد مقررات‌گذارانه‌ بین‌المللی، کنفرانس بین‌المللی‌ کار، فضایی را برای تحلیل و پایش تحولات در دنیای کار در چارچوب رویدادی دو روزه تحت عنوان گردهمایی دنیای کار (World of Work Summit) فراهم می‌کند. در نهایت این کنفرانس فرصت ارزشمندی برای تعامل و تبادل تجربه درون گروه دولت‌ها، کارفرمایان و کارگران به عنوان سه ضلع تشکیل‌دهنده‌ سازمان به‌‌ شمار می‌رود.

موضوع محوری کنفرانس سال‌جاری، بازسازی دنیای کار از تبعات کووید 19و ارتقای عدالت اجتماعی‌ است. داده‌های گردآوری‌شده توسط نهادهای معتبر بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول و همچنین مطالعات سازمان بین‌المللی کار حاکی از آن است که بحران کووید 19، روند رو به رشد در بسیاری از شاخص‌های توسعه پایدار تا سال 2019یعنی پیش از همه‌گیری کرونا را در جهان متوقف کرده و در مواردی حتی موجب شکل‌گیری یک

روند معکوس در این شاخص‌ها شده است. از جمله مهم‌ترین این شاخص‌ها، برابری و عدالت اجتماعی در جهان است. مطابق شواهد مطالعاتی انکارناپذیر، بحران کووید 19به نابرابری اجتماعی و اقتصادی در درون کشورها و در بین کشورهای جهان دامن زده است. به بیان بهتر، دنیای پساکووید، نابرابرتر و ناعادلانه‌تر از دنیای پیش از کووید است. این واقعیت اکنون بیش از همه برای سازمان بین‌المللی کار که بیش از یکصد سال پیش با هدف ارتقای عدالت اجتماعی در جهان از طریق صلح تأسیس شد، موضوعیت پیدا کرده است. در همین راستا در کنفرانس سال‌جاری، موضوع محوری گزارش مدیر‌کل سازمان به مجمع عمومی کنفرانس و نیز رویداد گردهمایی عالی‌رتبه‌ دنیای کار، توسعه‌ عدالت اجتماعی قرار داده شده است. بنابراین به طور خلاصه سؤال محوری این کنفرانس چگونگی ارتقای عدالت اجتماعی از طریق کار شایسته در جهان است.

کنفرانس سال‌جاری در بخش استانداردگذاری در دنیای کار به‌عنوان مأموریت ذاتی کنفرانس‌های بین‌المللی کار، به موضوع کارآموزی خواهد پرداخت. حوزه‌ مهارت‌آموزی از جمله قلمروهای موضوعی دنیای کار است که کمترین استانداردهای بین‌المللی در آن توسط سازمان بین‌المللی کار تأسیس شده است. نظر به اهمیت رفع این خلاء مقررات‌گذارانه، در سال 2019موضوع بررسی امکان تأسیس مقررات و استانداردهای بین‌المللی مؤثر در حوزه‌ کارآموزی در دستور کار سازمان بین‌المللی کار قرار گرفت و مقرر شد طی یک فرآیند بررسی دو شوری در کنفرانس بین‌المللی کار، استاندارد مورد اشاره تأسیس گردد. شور اول بحث در این موضوع در کنفرانس سال قبل تحت عنوان کارآموزی کیفی انجام و مقرر شد این استاندارد به شکل یک توصیه‌نامه‌ بین‌المللی تنظیم و تصویب شود. شور دوم بحث در محتوای این توصیه‌نامه در کمیته‌ استانداردگذاری کنفرانس سال‌جاری انجام و در نهایت جهت تصویب به مجمع عمومی کنفرانس ارجاع خواهد شد.

موضوع دیگری که در کنفرانس امسال مورد بحث قرار خواهد گرفت، پایش وضعیت حمایت از کارگران در جهان به‌عنوان یکی از چهار هدف استراتژیک مصوب در اعلامیه سال 2008سازمان با عنوان عدالت اجتماعی برای یک جهانی‌شدن عادلانه است.  در این راستا کمیته‌ بحث مکرر کنفرانس، موضوعاتی چون فراگیری، کفایت و اثرگذاری نظام حمایت اجتماعی از کارگران را در جهان را با تمرکز بر گروه‌های خاصی چون کارگران مهاجر، کارگران دارای معلولیت، کارگران خانگی، کارگران شاغل در مشاغل غیررسمی، اقتصاد پلتفرمی، دورکاری و مشاغل خانگی و در قلمروهایی چون دستمزد، ساعات و سازماندهی کار، حمایت از حق مادری کارگران، ایمنی و بهداشت شغلی، حمایت از داده‌ها و حریم خصوصی کارگران مورد بحث قرار خواهد داد.

کمیته‌ بحث عمومی کنفرانس به‌عنوان یکی دیگر از کمیته‌های ثابت آن، به موضوع گذارهای عادلانه به جوامع و اقتصادهای به لحاظ زیست‌محیطی پایدار خواهد پرداخت. طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، بحران‌های اقلیمی و طبیعی در یک دهه‌ گذشته بالغ بر 1.3 تریلیون دلار خسارت اقتصادی برجای گذاشته است و تغییرات اقلیمی در ده سال آینده، 130میلیون نفر را در جهان درگیر فقر خواهد کرد. در همین راستا طی سال‌های اخیر بحث در مورد تأثیر تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی بر افزایش فقر، کار شایسته، توسعه‌ پایدار و عدالت اجتماعی در سازمان بین‌المللی کار گسترش زیادی پیدا کرده است. کمیته‌ بحث عمومی در این کنفرانس به بررسی راهبردهای گذار عادلانه به جوامع و اقتصادهای پایدار از حیث محیط‌زیستی با تمرکز بر نقش اقتصاد غیررسمی، مهارت‌آموزی، تأمین منابع مالی و تکنولوژی‌های جدید خواهد پرداخت و انتظار می‌رود در خاتمه‌ کار خود به یک نقشه‌ راه برای هدایت گذارهای عادلانه دست پیدا کند.

یکی دیگر از موضوعات مهم در دستور کار این کنفرانس، تصویب بودجه‌ سازمان برای دوره‌ دوساله‌ 25-2024است. اهمیت این دستور کار از آن‌روست که برای اولین‌بار در تاریخ سازمان، سند برنامه و بودجه بدون حصول اجماع در نشست هیئت مدیره و از طریق رأی‌گیری تصویب شده و در دستور کار کنفرانس قرار گرفته است و انتظار می‌رود این اختلاف‌نظر در کنفرانس نیز تداوم پیدا کرده و به رأی‌گیری بر سر تصویب این سند منتهی شود. این موضوع اختلافی، پیرامون استفاده از ادبیات و مفاهیم غیراجماعی و دارای حساسیت‌های فرهنگی در پاراگراف 161این سند است که در صورت عدم‌حصول اجماع، اختلال جدی در فعالیت‌های سازمان از ابتدای سال 2024میلادی به دلیل عدم امکان تأمین و تخصیص بودجه، ایجاد خواهد کرد. برنامه و بودجه‌ مورد اشاره از جهت دیگری نیز حائز اهمیت است و آن، این‌که اولین برنامه و بودجه‌ پیشنهادی مدیرکل جدید سازمان، آقای «ژیلبرت هونگبو» قلمداد می‌شود که از آبان‌ماه سال 1401و به عنوان اولین مدیرکل سازمان از قاره آفریقا، مسئولیت سازمان را برعهده گرفته است و از این منظر آزمون مهمی برای توان و ظرفیت اجماع‌سازی در سازمان در دوره مدیریت او به شمار می‌آید.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین