|
| کد مطلب: ۱۱۴۵۱۰
لینک کوتاه کپی شد

اعتماد از دست رفته سهامداران به بازار سرمایه برمی‌گردد؟ یا همه می خواهند سهام بفروشند؟

سفر سلطان عمان به ایران، عدم افزایش تنش‌ها در فضای بین‌المللی، پایان زمان ثبت نام خودرو و آزاد شدن میلیارد‌ها تومان از پول‌های بلوکه شده، رکود بازار‌های موازی و نزدیکی به فصل مجامع شرکت‌های بورسی همه نشانه‌های خوبی برای رشد بورس هستند که در هفته اخیر شاهد آن‌ها بودیم.

 اعتماد از دست رفته سهامداران به بازار سرمایه برمی‌گردد؟ یا همه می خواهند سهام بفروشند؟

اما آیا بورس با توجه به این اخبار در هفته آینده راه رشد در پیش می‌گیرد یا دوباره شاهد صف‌های فروش و خروج پول خواهیم بود؟

بورس در انتظار یک جرقه

مهدی روزبهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: در هفته پیش رو تنها سه روز بورسی داریم که در این سه روز به نظر می‌رسد معاملات متعادل و با چاشنی منفی خواهد بود.

وی با بیان اینکه بورس از روز شنبه ۲۰ خرداد ماه راه اصلی خود را پیدا خواهد کرد، ادامه داد: بعد از تعطیلات پیش رو مبالغ حساب‌های وکالتی خودرو آزاد می‌شود و قطعا بخشی از این مبالغ با توجه به عدم جذابیت بازار‌های موازی، راهی بورس خواهد شد.

پشت پرده ریزش‌های ناگهانی بورس

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، شاخص کل در محدوده دو میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد حمایت بسیار مستحکمی دارد که بعید است این حمایت از دست برود و قطعا بازار سرمایه برخواهد گشت.

روزبهانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا بورس بعد از ریزش اخیر هنوز به مسیر صعود برنگشته است، گفت: با مشاهده جریان معاملات در بورس به این موضوع پی خواهیم برد که سهامداران حقوقی ماموریت یافته اند تا مانع رشد ناگهانی بورس شوند.

پول جدید در راه بازار سرمایه؟

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه سهام بورسی نهایتا بین ۵ تا ۸ درصد دیگر اصلاح خواهد کرد، گفت: از آنجا که سهامداران حقیقی تجربه خوبی از تعطیلات میان هفته ندارند و معمولا در روز‌های تعطیل شاهد اخبار تاثیرگذار بر بازار سرمایه هستند، ترجیح دادند در هفته گذشته سهام خود را نقد و آن را در صندوق‌های درآمد ثابت با سود مشخص نگهداری کنند و در انتظار برگشت بازار سرمایه بنشینند.

رونق به بورس برمی گردد؟

بورس در هفته آینده برمی گردد؟ روزبهانی در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: با توجه به پایان زمان ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه و عدم جذابیت بازار‌های موازی و رکود آنها، به طور قطع بخشی از پول خودرو وارد بورس خواهد شد.


بیشتر بخوانید: پشت پرده ریزش سنگین بورس تهران/ ریزش بورس تا کی ادامه دارد؟


وی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر ارزش معاملات بورس از ۲۵ هزار میلیارد تومان به زیر ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است، گفت: یکی از دلایل افت ارزش بازار ثبت نام خودرو بود که به زودی این پول‌ها آزاد و راهی بازار‌ها خواهد شد.

منتظر رشد سهام ریالی باشید

به گفته این کارشناس ارشد بازار سرمایه، خبر دسترسی سریع ایران به ۶.۷ میلیارد دلار از منابع ایران در صندوق بین المللی پول نیز منجر به رشد سهام ریالی مثل نماد‌های خودرویی و بانکی خواهد شد؛ ولی این موضوع به معنای این نیست که سهام دلاری ریزش می‌کنند، زیرا طبق P/E بازار سرمایه در حال حاضر سهام با دلار ۲۸ تا ۳۰ هزار تومانی در حال معامله هستند.

روزبهانی ادامه داد: پس باز هم در صورت ریزشی شدن دلار، سهام دلاری افت آنچنانی نخواهند کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر سهام بازار در بهترین نقاط خرید است و اگر بازار به روال خود برگردد قطعا رشد خوبی در انتظار سهام خواهد بود.

ارسال نظر

پربازدیدترین