|
| کد مطلب: ۱۱۳۴۹۰
لینک کوتاه کپی شد

دولت می گوید تورم کاهش یافته؛ اما چرا مردم آن را احساس نمی کنند؟

میانگین رشد قیمت سبد مصرفی خانوارهای ایرانی از 3/7درصد در فروردین امسال به 2/8 درصد در اردیبهشت کاهش یافته است

دولت می گوید تورم کاهش یافته؛ اما چرا مردم آن را احساس نمی کنند؟

مرکز آمار ایران می‌گوید: نرخ تورم ماهانه در اردیبهشت نسبت به فروردین امسال و همچنین نسبت به اردیبهشت سال گذشته پایین‌تر آمده است؛ به‌گونه‌ای که میانگین رشد قیمت سبد مصرفی خانوار ایرانی از 3.7درصد در فروردین به 2.8درصد در اردیبهشت و نرخ تورم نقطه به نقطه هم از 55.5درصد در فروردین به 54.6درصد در اردیبهشت امسال کاهش یافته است.

 با این حال نرخ تورم سالانه از 47.6درصد در فروردین به 49.1درصد در اردیبهشت رسیده که بالاترین نرخ دست‌کم از ابتدای دهه90 تا‌کنون است؛ حالا سؤال این است که چرا مردم این کاهش تورم را احساس نمی‌کنند و آیا چشم‌انداز آینده نشان از کاهش حرارت دمای بدن اقتصاد ایران دارد؟

نرخ بالای تورم ماهانه

نخستین اثر ملموس نرخ تورم در کوتاه‌مدت در تورم ماهانه، مشاهده می‌شود و برای اینکه مردم احساس کنند که سطح عمومی قیمت‌ها روند نزولی را تجربه می‌کند، این است که رشد ماهانه تورم به محدوده نیم درصد برسد. از سوی دیگر این کاهش نرخ ماهانه تورم در همه گروه‌های کالایی به‌ویژه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دیگر کالاهای پرمصرف نمایان باشد. این در حالی است که نرخ تورم 12گروه کالایی ازجمله لبنیات و تخم مرغ، پوشاک و کفش، لوازم خانگی، قندوشکر، هتل و رستوران، چای و نوشیدنی‌های گرم، تفریح و فرهنگ، میوه و خشکبار، انواع گوشت قرمز و سفید، بهداشت و درمان و دخانیات، رشد قیمت بالاتر از شاخص تورم ماهانه به میزان 2.8درصد را در اردیبهشت تجربه کرده است.

 تورم بالای 50درصد  

آنچه احساس مردم از تورم را به وضوح نشان می‌دهد، نرخ تورم نقطه به نقطه‌ است که بیانگر رشد میانگین قیمت یک سبد کالا‌ و خدمات یکسان برای خانوارها در هر‌ ماه نسبت به ‌ماه مشابه سال گذشته است. این نرخ از تیر سال گذشته به بالای 40درصد و از اسفند سال گذشته به بالای 50درصد صعود کرده و ماموریت دشوار دولت برای مهار تورم، این خواهد بود که بتواند در فاصله 10‌ماه پیش رو، این نرخ رشد قیمت‌ها را به محدوده 25درصد برساند.

به ‌ویژه اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه گروه‌های کالایی هتل و رستوران در اردیبهشت به 84درصد و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به 76.1درصد رسیده و خانوارهای ایرانی با تورم نقطه‌ای بالای 50درصد در بخش‌های حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و پوشاک و کفش مواجه هستند.

 

ارسال نظر

پربازدیدترین