|
| کد مطلب: ۱۱۲۸۳۴
لینک کوتاه کپی شد

گوشت مرغ چگونه گران ‌شد؟ / وضعیت تولید در مرغداری ها

راستی چه رازی است در پشت صحنه بازار مرغ و افزایش قیمت آن؟ بهتر است به جای اینکه دنبال کشف این معما روی تابلوی مرغ‌فروشی‌ها باشیم، ‌سراغ مرغداری‌ها برویم و ببینیم وضع تولید گوشت مرغ چگونه است؟

گوشت مرغ چگونه گران ‌شد؟ / وضعیت تولید در مرغداری ها
منبع: همشهری |

 ترازوی قضاوت می‌تواند آمارهای رسمی باشد. پس دقت کنید. مرکز آمار ایران گزارشی از وضع کشتار طیور در فروردین امسال را منتشر کرده که نشان می‌دهد: وزن لاشه قابل مصرف انواع پرندگان کشتار شده در کشتارگاه‌های ایران به ۱۴۳هزار و ۳۷۰ تن رسیده و نسبت به فروردین سال گذشته ۲۷درصد افت کرده است. این پایین‌ترین میزان از مهرماه سال گذشته است. نکته مهم این است که وزن لاشه قابل مصرف مرغ و خروس ۲۷درصد، بوقلمون ۲۳درصد، بلدرچین ۵۰درصد، شترمرغ ۲۲درصد و دیگر پرندگان هم ۷درصد کمتر شده است.

به بیان شفاف‌تر اینکه تولید گوشت پرندگان در فروردین امسال افتی محسوس داشته به گونه‌ای که در همین فروردین امسال نسبت به اسفند سال گذشته میزان گوشت و لاشه قابل مصرف مرغ و خروج ۲۱درصد پایین آمده است.

با این حساب و کتاب، روشن است که میزان سرمایه‌گذاری در تولید گوشت پرندگان در فروردین امسال به شدت پایین آمده و به تناسب آن عرضه گوشت سفید هم کم شده و باعث رشد قیمت در بازار شده است. واضح است تا زمانی که سرمایه‌گذاری توجیه نداشته باشد، انتظار جهش تولید را نمی‌توان داشت. ‌حالا باید دید که رئیس جمهوری چه شخصی را برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی معرفی خواهد کرد و وزیر پیشنهادی چه راهکاری برای افزایش تولید و سرمایه‌گذاری در مرغداری‌ها دارد و آیا او در کوتاه‌مدت دنبال تنظیم بازار با واردات گوشت مرغ خواهد بود یا مسیر مطمئنی را برای دسترسی مرغداران به نهاده‌ها پیدا خواهد کرد؟ فعلا که سیاست وزارت جهاد کشاورزی برخورد با فروشندگان گوشت مرغ است اما روشن است که این سیاست در بلندمدت جواب نخواهد داد. ‌

 

ارسال نظر

پربازدیدترین