|
| کد مطلب: ۱۱۱۸۹۹
لینک کوتاه کپی شد

حقیقی ها بیشتر فروشنده اند تا خریدار/پیش بینی بازار سهام امروز

اصلاح زمانی به این معناست که بازار از نظر قیمتی افت خیلی سنگینی نمی کند اما رشد هم نخواهد داشت. در چنین مواقعی معمولا بازار شروع به کف سازی می کند تا سهام مختلف دست به دست شده و سرمایه گذاران، سبد سهام خود را تغییر دهند.

حقیقی ها بیشتر فروشنده اند تا خریدار/پیش بینی بازار سهام امروز
منبع: اقتصادنیوز |

 معمولا حتی در پرشتاب ترین رشدها هم بازار اصلاحاتی خواهد داشت که چنین اصلاح هایی حداقل یک ماه طول می کشند. این اصلاح ها از نظر تحلیلگران، ضروری هستند چراکه پتانسیل بازار را برای یک رشد مجدد، بالا می برند. از طرفی درصورتی که پس از اصلاح، بازار سقف قبلی خود را بشکند و رشدی دوباره داشته باشد، در اصلاح پس از آن می توان کف قبلی را یک حمایت مستحکم برای بازار دانست.

حالا هم در شرایطی که اکثر تحلیلگران معتقدند شاخص کل بورس تا پایان امسال به ارتفاع 3 میلیون واحد خواهد رسید، اما اصلاح فعلی را اتفاق بدی نمی دانند. البته که در نوع اصلاح و گمانه زنی هایی که درخصوص دخالت سازمان بورس در این اصلاح مطرح می شد، اختلاف نظرهایی بین کارشناسان وجود دارد اما به طور کلی هیچ کدام از کارشناسان وقوع یک اصلاح را بد نمی دانند.

حالا اصلاح قیمتی اتفاق افتاده و فقط مانده اصلاح زمانی، تا سهم ها دوباره نفس بگیرند و برای حرکت جدید خود آماده شوند. البته طی این مدت برخی نمادها همچنان به رشد خود ادامه می دهند و برخی دیگر، افت بیشتری نسبت به کلیت بازار خواهند داشت. اما در نمای کلی از بازار، می توان انتظار افت با شیب بسیار کمتر و حتی درجا زدن را داشت.

روز دوشنبه ارزش معاملات خرد بازار حدود 2500 میلیارد تومان کمتر از روز یکشنبه بود و از نظر ارزش معاملات هم می توان این طور برداشت کرد که فعلا بازار در حال درجا زدن است.

البته شاخص کل در روز یکشنبه مثبت بود اما خروج حدود 210 میلیارد تومان پول از بازار نشان می دهد همچنان سرمایه گذاران حقیقی نسبت به روند کوتاه مدت بازار خیلی هم خوش بین نیستند.

نکته مثبت معاملات یکشنبه و دوشنبه این بود که شاخص قدرت خریداران حقیقی دوباره به بالای عدد یک بازگشته و ترس حقیقی ها از ماندن در بازار کمتر شده است.

با توجه به روند معاملات روز دوشنبه، برای امروز می توان بازار پرعرضه تر نسبت به روز دوشنبه را متصور بود که درصورت افزایش ارزش معاملات خرد، شاخص ها هم می توانند رشد داشته باشند. در غیر این صورت باید انتظار منفی شدن شاخص ها را داشت.

 

 

ارسال نظر

پربازدیدترین